آیا ضعف دلار در بازارهای جهانی می تواند منجر به جهش بیت کوین شود؟

داده ها و آمارهای موجود در بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال نشان می دهند که میزان نوسانات بیت کوین در بازه زمانی ۱۶ ماه گذشته به پایین ترین سطح رسیده است و این می تواند نویدی باشد مبنی بر اینکه رمزارز بزرگ بیت کوین یک حرکت تند و تیز صعودی را در آینده نزدیک از خود به نمایش خواهد گذاشت.

از طرف دیگر قابل توجه است ضعف اخیر دلار در بازارهای جهانی موجب قدرت بخشی به بزرگترین رمزارز دنیای کریپتو – بیت کوین – شده است و در نتیجه احتمالا بالاترین سطح قیمتی خود در چند سال اخیر یعنی مرز ۱۲ هزار دلار را بار دیگر مورد آزمایش قرار خواهد داد. به طور کلی تاریخ نشان داده است که دارایی هایی همچون بیت کوین و طلا که با عنوان پناهگاه امن سرمایه گذاری شناخته می شوند در صورت افت و روند نزولی نرخ دلار آمریکا، جان دوباره ای به خود می گیرند.

بنابراین از آنجایی که دلار آمریکا در سال ۲۰۲۰ دوران سخت و پرچالشی را در مقیاس وسیع بین المللی سپری می کند؛ کاملا مشهود است که بیت کوین قوت تازه ای را از خود نمایش گذاشته و در مسیر بازار گاوی قرار گرفته است. سوال اساسی و مهمی که ذهن بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران بزرگ را به خود مشغول کرده این است که آیا این روند در ماه های آتی ادامه دار خواهد بود؟

ضعف دلار و قوت بیت کوین

شاخص دلار آمریکا در طی چند ماه اخیر به عنوان یکی از مولفه های اصلی در تجزیه و تحلیل رفتار بیت کوین در نظر گرفته شده است. جالب توجه است که شواهد حاکی از آن هستند دلار و بیت کوین کاملا در خلاف جهت یکدیگر رفتار کرده و عکس العمل نشان می دهند و بنابراین می توان نتیجه گرفت که ضعف دلار آمریکا می تواند قوت و موفقیت روزافزون رمزارز بیت کوین را به دنبال داشته باشد و از طرفی این نکته به عنوان یکی از دلایل اصلی تمایل و علاقه شرکت ها و سازمان های بزرگ نیز مطرح می شود که نشان از آغاز یک چرخه نوین در این حوزه دارد.

نمونه بارز افت و سقوط ارزشی دلار را می توان در حباب اقتصادی که در سال ۲۰۰۰ به وجود آمد و روند صعودی طلا در آن زمان پیدا کرد. در آن زمان ارزش دلار به دنبال سقوط بازارهای مختلف سقوط قابل توجهی داشت و بلافاصله پس از آن بود که طلا با رشد حدود ۶۰۰ درصدی و نقره نیز با صعود شگفت انگیز ۱۱۰۰ درصدی در آن بازه زمانی همراه شدند.

در ادامه نموداری از عملکرد بیت کوین و دلار آمریکا را برگرفته از وب سایت TradingView مشاهده می کنید.

1 - آیا ضعف دلار در بازارهای جهانی می تواند منجر به جهش بیت کوین شود؟

سناریوی موجود برای بیت کوین

در حال حاضر فرضیه ای که طیف وسیعی از کارشناسان و تحلیلگران بازار کریپتو و ارزهای دیجییتال راجع به آن توافق دارند این است که بیت کوین در یک ساختار و دامنه قیمتی محدود احتمالا چندین سطح قیمتی در سطوح پایین تر را مورد آزمایش قرار خواهد داد. از طرفی معمولا تجمیع و ذخیره سازی یک دارایی به عنوان یکی از نشانه های بازار گاوی آن در آینده نزدیک به شمار می رود و کاملا مشهود است که این روند در رابطه با بیت کوین در حال رخ دادن است.

ممکن است شما دوست داشته باشید