اجرای پروژه آزمایشی رمزارز ملی روسیه در نیمه اول سال ۲۰۲۱

گزارش های منابع خبری مختلف حاکی از آن هستند که دولت کشور روسیه نیز اخیرا تمایل و علاقه خود را به افتتاح و راه اندازی رمزارز ملی این کشور به نام روبل دیجیتال نشان داده است و این در حالی است که تعدادی از بانک های داخلی یا محلی این کشور نیز قصد همکاری با دولت روسیه در راستای اجرا و پیاده سازی آزمایشی این پروژه را دارند.

یکی از رسانه های خبری کشور روسیه به نام “ایزوستیا” نیز در آخرین گزارش های خود آورده است که بانک مرکزی روسیه پس از دریافت مشاوره های فنی و تخصصی لازم از طرف متخصصین این حوزه، پروژه آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی یا رمزارز ملی را آغاز خواهد کرد. شواهد نشان می دهند که پنج بانک محلی خواستار شرکت در این پروژه و همکاری با دولت هستند و قصد دارند زمینه را برای پیاده سازی سریع این پروژه آماده و مهیا کنند.

پیش بینی ها حاکی از آن هستند که انجام پروژه آزمایشی روبل دیجیتال با همکاری بانک های داخلی کشور روسیه احتمالا در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ شروع خواهد شد. از طرف دیگر در گزارش ها آمده است دولت روسیه بر آن است تا پروژه روبل دیجیتال و کیف پول مربوط به آن را به گونه ای پیش ببرد تا مردم بتوانند از کارت های بانکی ویژه روبل دیجیتال در انجام معلاملات روزمره با روبل دیجیتال استفاده کنند و بدیهی است که پایانه های پرداخت فعلی در فروشگاه های سراسر کشور برای اجرا و پیاده سازی این ایده نیاز به روزرسانی کامل نرم افزاری دارند.

لازم به ذکر است که اجرای این پروژه هنوز منوط به دریافت مشاوره های تخصصی و امکان سنجی آن است و اگر آزمایش های انجام شده امیدوارکننده باشند و چراغ سبز ادامه پروژه را نشان دهند؛ تعداد محدودی از کاربرها در نسخه آزمایشی پروژه شرکت داده خواهند شد. بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است که پلتفرم رمزارز ملی یا روبل دیجیتال را قطعا توسعه خواهد داد و بر آن است تا سیستم پرداخت با روبل دیجیتال را با شبکه های پرداختی موجود ادغام کند.

پیش بینی شده است افراد حقیقی و همچنین کسب و کارهای مختلف روسیه در ازای وجوه نقد و سرمایه هایی که در حساب های بانکی خود دارند بتوانند روبل دیجیتال را به میزان وجوه نقد پرداختی دریافت کنند. این بانک همچنین بر آن است تا امکان پرداخت حقوق کارکنان در سازمان ها و شرکت های مختلف را بر اساس روبل دیجیتال فراهم کند.

بانک مرکزی روسیه علاوه بر این انتظار دارد خدمات مرتبط با کیف پول و تراکنش های مختلف را با استفاده از روبل دیجیتال تسهیل کرده و کیفیت آن ها را ارتقا دهد. روبل دیجیتال در مقایسه با روش های پرداختی موجود به عنوان شیوه ای ارزان تر و کارآمدتر معرفی می شود. از طرف دیگر قرار بر این است که استفاده از روبل دیجیتال در امور پرداختی هیچگونه نیازی به اینترنت نداشته باشد و کاربران می توانند دارایی های روبل دیجیتال خود را از کیف پول های آنلاین خود به دستگاه های موبایل منتقل کنند تا بتوانند به صورت آفلاین از آن ها استفاده کنند.