احتمال جهش نرخ بیت کوین در پی چالش های پیش روی دلار آمریکا

طیف وسیعی از تریدرها و سرمایه گذاران در این روزها راجع به ارتباط و وابستگی بیت کوین به عنوان بزرگترین رمزارز دنیای کریپتو با سایر بازارها با هم بحث می کنند و اختلاف نظر دارند. بسیاری از آن ها بر این باورند که بیت کوین در بازه زمانی چند ماه اخیر به دارایی های دیگر از جمله سهام و … وابستگی داشته است. داده ها و آمارهای موجود در بازار نیز گواه بر این ادعا هستند و نشان می دهند که ارتباط و وابستگی قابل توجهی میان بازار بیت کوین و بازار سهام وجود داشته است. از طرفی صرف نظر از بازه چند ماهه اخیر؛ ارتباط و همسویی بازار طلا و بیت کوین نیز در سایر بازه های زمانی کاملا مشهود است.

با این همه کارشناسان و تریدرهای حرفه ای و باتجربه بازار کریپتو معتقدند که صرف نظر از بازارهای سهام و طلا؛ بررسی ارتباط بازار بیت کوین و دلار آمریکا اهمیت و حساسیت بسیار بیشتری دارد چون می توان تا حدودی ادعا کرد که زیربنای اقتصاد جهانی وابسته به ضعف عملکرد یا قدرت عملکرد دلار ایالات متحده آمریکاست.

نکته قابل توجه راجع به وابستگی بیت کوین و دلار این است که ارتباط معکوسی میان این دو دارایی در بازه زمانی فصل دوم و سوم سال ۲۰۲۰ وجود داشته است به طوری که کاهش و افت ارزش دلار باعث جهش نرخ بزرگترین ارز دیجیتال بازار کریپتو – بیت کوین – شده است.
در ادامه نموداری از عملکرد سه دارایی بیت کوین؛ طلا و دلار را از زمان سقوط بی سابقه اقتصاد جهانی در پنج شنبه سیاه ماه مارس تاکنون مشاهده می کنید.

Untitled - احتمال جهش نرخ بیت کوین در پی چالش های پیش روی دلار آمریکا

خطوط نارنجی نشان دهنده عملکرد طلا، خطوط آبی گویای افت و خیز دلار و در نهایت خطوط مشکی نیز نشان دهنده رفتار بیت کوین می باشند.تاثیر به شدت مخربی که شیوع ناگهانی ویروس مرگبار کرونا بر اقتصاد جهان داشت باعث جهش یکباره تقاضا برای دلار آمریکا شد و همانطور که می بینید اوج گیری قابل توجهی در ماه مارس داشته است. افزایش تقاضا برای دلار منجر به سقوط چشمگیر و ناگهانی ارزش بیت کوین شد به طوری که تا مرز ۳۷۰۰ دلار نیز ریزش داشت.

جالب اینجاست که اوضاع با همین روال ادامه نداشت و ارزش دلار پس از آن به مرور زمان رو به کاهش رفت. ریزش ارزش دلار باعث شد سایر دارایی ها همچون طلا و بیت کوین که به عنوان پناهگاه امن سرمایه گذاری شناخته می شوند صعود قابل توجهی را در طی شش ماه گذشته از خود به نمایش بگذارند به طوری بیت کوین از زمان سقوط خود در ماه مارس تا ۱۸۵ درصد و طلا نیز تا ۳۱ درصد سود دهی داشته اند.

سوابق و داده های مربوط به سال ۲۰۱۷ نیز حاکی از آن هستند که ارزش دلار در آن سال نیز رو به کاهش بوده است و به هیچ عنوان شرایط بهینه و باثباتی را نداشته است و به نظر تحلیلگران، بی ثباتی بازار دلار در سال ۲۰۱۷ منجر به صعود شگفت انگیز بیت کوین در آن سال شد به طوری که از نرخ ۱۰۰۰ دلار با رشد ۲۰ برابری به نرخ ۲۰۰۰۰ دلار رسید که بالاترین نرخ بیت کوین در تاریخ آن به شمار می رود.
برخی از تریدرها بر این عقیده اند که در این روزها نیز دلار آمریکا با کاهش ارزش جهانی و چالش های متعددی روبرو شده است که می تواند همچون سال ۲۰۱۷ منجر به جهش نرخ بیت کوین شود. نظر شما چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید