استفاده از فناوری بلاکچین در فرآیندهای اجرایی خرید و تدارکات

گزارش های منابع خبری حاکی از آن هستند که یکی از سازمان های مشهور جهانی فعال در زمینه حسابداری وحسابرسی که با حروف اختصاری EY شناخته می شود بر آن است تا از یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین و به خصوص قابلیت قراردادهای هوشمند آن در فرآیندهای اجرایی تدارکات خود استفاده کند.

این پلتفرم که با عنوان Opschain نام گرفته است این امکان را برای مدیران این سازمان فراهم می کند تا بتوانند قراردادها و توافق نامه های سنتی مرتبط با خرید و تدارکات را به بستر فناوری بلاکچین و قراردادهای هوشمند دیجیتالی منتقل کنند.
بر اساس آخرین اطلاعیه این سازمان، مشتریان می توانند با استفاده از قرارداد هوشمند مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم، روابط کاری و قراردادی امور خرید و تدارکات خود را به صورت خصوصی و کاملا محرمانه یا اصطلاحا End to End اجرا و پیاده سازی کنند. افراد می توانند بدون نیاز به پرداخت هزینه از امکانات نسخه رایگان یا بتای این پلتفرم واقع در وب سایت آن استفاده کنند.

قابلیت های شبکه بلاکچین

این سازمان ادعا کرده است که می توان تمامی شرکت ها و سازمان های تجاری جهان را از طریق فناوری بلاکچین و پتانسیل های جذاب آن به صورت شبکه درآورد. در اطلاعیه این سازمان آمده است که شرکت ها و سازمان های بین المللی در حال حاضر معمولا از سیستم های برنامه ریزی مدیریت منابع سازمان یا ERP انفرادی و مستقل استفاده می کنند که آن ها را در راستای ایجاد شبکه ای واحد در میان طیف وسیعی از شرکت ها با چالش هایی مواجه می کند.

این سیستم نوین مبتنی بر فناوری بلاکچین این امکان را به خریداران و فروشندگان می دهد تا بتوانند در قالب یک شبکه با هم در ارتباط باشند و داده هایی همچون حجم فروش و هزینه های توافق شده را می توان از این طریق به صورت خودکار کنترل و رصد کرد. از طرفی در این پلتفرم مبتنی بر شبکه بلاکچین اتریوم؛ می توان سیستم های ERP مستقل و انفرادی را در بستر بلاکچین به هم متصل کرد و به صورت شبکه درآورد.
این سازمان در ادامه تصریح کرده است که بر اساس تجربه پیشین آزمایشی خود در راستای انتقال فرآیندهای اجرایی از شیوه سنتی به فناوری بلاکچین، نفع و بهره فراوانی برده است به طوری که زمان اجرای عملیات های خرید و تدارکات در حدود ۹۰ درصد فشرده شده و از طرفی هزینه های مربوط به آن ها نیز در حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.

مزیت های شبکه عمومی

شرکت ها و سازمان های مختلف در سراسر جهان می توانند به راحتی وارد وب سایت مربوطه شده و با استفاده از API های موجود نسبت به ایجاد هماهنگی لازم میان پلتفرم و سیستم های ERP انفرادی خود اقدام کنند. به نظر می رسد فناوری بلاکچین به مرور زمان بیشتر و بیشتر به لایه های زندگی مردم و همچنین فرآیندهای اجرایی سازمان های تجاری و اداری مختلف نفوذ می کند و مدیران مختلف با آشنایی بیشتر با مزیت ها و نقاط قوت این فناوری جذاب، میل و رغبت بیشتری نسبت به بهره مندی از آن نشان می دهند.