استقبال بنگلادش از بلاکچین در آستانه انقلاب صنعتی چهارم

امروزه سازمانهای بزرگ مختلف در حال تحقیق به روی بلاکچین و آزمایش کاربردهای آن هستند و از طرفی مقامات کشورها از جمله روسای جمهور در پی تایید این فناوری و فرصتهای نهفته در آن می باشند که نشان دهنده پذیرش روزافزون آن در سراسر دنیاست.

دکتر محمد رحمان به عنوان یکی از کارشناسان بلاکچین مستقر در آمریکا گفت : بلاکچین کاربردهای متنوعی در ابعاد مالی – اعتباری همچون حواله، اعتبار و همچنین تجارت الکترونیک در بلاکچین را دارد.

دکتر رحمان افزود : کشف و بهره برداری از همه پتانسیل های بلاکچین بدون حمایت دولت بنگلادش، کاری به شدت پیچیده و دشوار است. وی گفت : من در حال حاضر مفتخر به فعالیت بروی پروژه هایی همچون دولت الکترونیک، پروژه های شناخت مشتری(KYC) و برنامه های تامین مالی خرد در بستر بلاکچین هستم که در کشور آغاز شده اند.

سرمایه گذاری برای آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص

مقامات بنگلادش در نظر دارند ۱۰۰ فارغ التحصیل رشته IT را به کشورهایی همچون ژاپن و هندوستان اعزام کنند تا مهارت آنها در زمینه فناوری دفتر کل توزیع شده اعم از بلاکچین، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و امنیت سایبری را تقویت کنند.
بعلاوه، مقامات این کشور با توجه به تغییر سریع فضای IT در شرایط فعلی در صدد اعزام ۲۰۰ فارغ التحصیل علوم کامپیوتری و مهندسی برق با هدف کسب دانش لازم در مسیر آینده IT هستند.

انقلاب صنعتی چهارم در راه است

شورای عالی علم و فناوری بنگلادش یک سازمان مستقل دولتی است که مدیریت بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات این کشور را بر عهده دارد. این مرجع که سال ۲۰۱۰ راه اندازی شد به دنبال تاسیس ۲۸ پارک فناوری و نرم افزاری است.
این مرجع علاوه بر این به دنبال ایجاد یک فضای تجاری سودمند برای سرمایه گذاری است که سرمایه گذاران را به این حوزه تشویق و ترغیب میکند. از طرفی سرمایه گذاری در بنگلادش، امکان ایجاد فرصتهای بیشتری را در کشور فراهم می کند.
از آنجائیکه انقلاب صنعتی چهارم در راه است، به گفته مدیر پروژه شورای عالی علم وفناوری بنگلادش(سفیقول اسلام)، این شورا به دنبال ایجاد منبع قابل توجهی از استعدادها و مهارت های لازم است. قابل توجه است که با توجه به جمعیت بیش از ۱۷۰ میلیون نفر در بنگلادش، سالانه ۵/۵ میلیون نفر در دانشگاهها ثبت نام می شوند.
به گفته آقای اسلام، دولت از هرگونه تلاش برای توسعه بلاکچین، هوش مصنوعی، روبوتک و سایر فناوریهای نوظهور حمایت میکند.
از برنامه های دیگر دولت میتوان به بسط و گسترش استعدادها در منطقه برای مواجهه با چالش های جدید اشاره کرد. از طرفی دولت اقدام به راه اندازی مراکز نوآوری و امکانات استارتاپی در دانشگاههای مختلف کرده است تا یک اکوسیستم خلاقانه در بنگلادش بوجود آید.
به گفته آقای اسلام، کسب و کارهای آنلاین و الکترونیک نیز به سرعت رشد کرده اند و شورای عالی علم و فناوری خدمات جامعی را از طریق خدمات آنلاین خود به سرمایه گذاران ارائه میکند.
امنیت و محافظت از داده از اهمیت خاصی برای پیشرفت بنگلادش برخوردار است.
مرکز ملی داده در بنگلادش توسط نخست وزیر ” شیخ حاسینا” افتتاح شد که هفتمین مرکز بزرگ ICT در جهان به شمار میرود. این مرکز در تلاش است قدمی برای دیجیتالی کردن بنگلادش بردارد. بعلاوه این مرکز که سال ۲۰۱۶ در زمینی به مساحت هفت هکتار ساخته شده است از موسسه Uptime آمریکا به دلیل مطابقت با استاندارهای مختلف گواهینامه دریافت کرده است.

این مرکز داده به دلیل وابستگی به امکانات ICT خارجی بوجود آمد. نخست وزیر گفت : ما با معرفی مرکز داده خودمان خواهیم توانست پول را ذخیره کرده و به طور همزمان از آن درآمدزایی داشته باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید