افزایش چشمگیر استفاده از بیت کوین در مصر

گزارش های منابع خبری مختلف حاکی از آن هستند که مردم کشور مصر در این روزها به شدت از مزیت ها و پتانسیل های فناوری بلاکچین و بازار ارزهای دیجیتال یا رمزارزها استقبال کرده اند. قابل توجه است که معضلات شدید اقتصادی ناشی از شیوع بیماری مرگبار کرونا باعث رشد چشمگیر آمار بیکاری در این کشور شده و در نتیجه میزان درآمد خانوارهای مصری به شدت کاهش یافته است. بنابراین آمارها نشان می دهند که مردم مصر به دنبال استفاده بهینه از پتانسیل ها و نقاط قوت بازار رمزارزها به خصوص بیت کوین به عنوان بزرگترین دارایی دیجیتال این حوزه هستند تا بتوانند یک منبع درآمدی جایگزین را برای خود مهیا کنند.

آمارهای دریافتی از مرجع خبری تحلیلی Al-Monitor در مصر نشان می دهند که تعداد بسیار قابل توجهی از مردم کشور مصر به خصوص جوانان این کشور علاقه شدیدی به بازار ارزهای دیجیتال دارند و مشتاق هستند معاملات رمزارزی خود را هر چه سریع تر آغاز کنند.
یکی از کارشناسان اقتصادی و مشاوران ارشد بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال در  مصر نیز در آخرین مصاحبه خود با منابع خبری گفت:

“بسیاری از جوانان مصری علی رغم افزایش ارزش رمزارز بزرگ بیت کوین ترجیح داده اند سرمایه گذاری خود را با مقادیر بزرگ و قابل توجه شروع نکنند. آن ها در شروع فعالیت خود اقدام به ماین یا استخراج ساتوشی کرده اند که صد میلیون واحد کوچکتر از یک ییت کوین است. به عبارت دیگر هر واحد بیت کوین برابر است با صد میلیون ساتوشی. از طرف دیگر آن ها با کاهش تقاضا و ریزش نسبی قیمت خرید کرده و با افزایش تقاضا و جهش نسبی قیمت اقدام به فروش می کنند تا بتوانند سودهای کوچکی را نصیب خود کنند. به علاوه گاهی اوقات با جهش ناگهانی نرخ بیت کوین نیز سودهای فصلی یا سالانه هم عاید آن ها می شود.”

نکته قابل توجه دیگر این است که نرخ بیکاری در مصر بر اساس داده های دریافتی از سازمان آمار این کشور از رقم ۷/۷ درصد در فصل اول سال جاری به ۹/۶  درصد در فصل دوم سال افزایش یافته و این نشان می دهد که بیش از پنجاه درصد از افراد مستقر در مصر مشاغل خود را از دست داده اند.

در ادامه یکی از ماینرهای مصر و عضو انجمن ملی بیت کوین در مصر نیز در آخرین اظهارات خود بر این باور است که عوامل متعددی در تشویق و ترغیب مصری ها به سرمایه گذاری در بیت کوین دخیل بوده اند که از جمله آن ها می توان به دورکاری کارکنان شرکت ها و سازمان ها، کاهش محسوس ساعات کاری و همچنین مقررات جدید منع رفت و آمد اشاره کرد که همه آن ها در پی شیوع ویروس کرونا ظهور و بروز پیدا کرده اند.  وی تخمین می زند که تاکنون بیش از ۱۶ هزار شهروند مصری به جامعه فعالان بیت کوین پیوسته اند و ادعا می کند که این آمار قطعا با آموزش و ترغیب افراد بیشتر ارتقا خواهد یافت.

از طرفی از آنجایی که هنوز مقررات شفافی در این زمینه در مصر پایه گذاری نشده است، برخی افراد بیم آن را دارند که فعالیت آن ها غیرقانونی باشد. از این رو مقامات مصری تصمیم دارند هر چه سریع تر چهارچوب های مشخصی را در این راستا تدوین کرده و به مردم معرفی کنند.