افزایش چشمگیر معاملات کریپتو مابین آمریکای لاتین و آسیا

منابع خبری مختلف گزارش می دهند که بسیاری از شرکت های مستقر در منطقه آمریکای لاتین توجه ویژه ای به مقوله کریپتو و ارزهای دیجیتال دارند و در تلاش هستند از این قابلیت به عنوان یک راه فرار از سیستم بانکداری سنتی استفاده کنند.

از طرفی یکی از مراکز تحقیقاتی مستقر در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا به نام مرکز Chainalysis که در زمینه آنالیز و تحلیل داده های بلاکچین فعالیت دارد اخیرا گزارش جدیدی را منتشر کرده است که نشان می دهد بیش از دویست هزار تراکنش کریپتو و ارزهای دیجیتال در طی سال گذشته میان منطقه آمریکای لاتین و آسیا انجام شده است که ارزش این تراکنش ها به بیش از یک میلیارد دلار می رسد.

در این مقاله تحقیقاتی که با عنوان “آمریکای لاتین چالش های اقتصادی را از طریق ارزهای دیجیتال کاهش می دهد” نامگذاری شده است روند بازار کریپتو در آمریکای لاتین از مورخ جولای ۲۰۱۹ تا مورخ ژوئن ۲۰۲۰ بررسی و ارزیابی دقیق شده است. نتایج این بررسی دقیق و موشکافانه حاکی از آن هستند که معضلات دسترسی به خدمات بانکی و همچنین نیاز فوری به حواله های مختلف باعث افزایش چشمگیر استفاده از صنعت کریپتو و ارزهای دیجیتال شده است. این در حالی است که بیشترین حجم معاملات رمزارزها به تراکنش های برون مرزی تجاری مربوط می شود.
امروزه در حالی که منطقه های آمریکای شمالی و اروپای غربی به عنوان بزرگترین منابع ارسال حواله های فیات به منطقه آمریکای لاتین شناخته می شوند؛ منطقه آسیای شرقی نیز از نظر حجم معاملات کریپتو و ارزهای دیجیتال در مقایسه با سایر مناطق کاملا پیشرو و پیشگام است. قابل توجه است که حجم بسیاری از این تراکنش ها و معاملات کریپتو مابین شرکت های صادرکننده مستقر در آسیا و شرکت های مستقر در آمریکای لاتین انجام شده است.
مدیرعامل مرکز تحقیقاتی Chainalysis در آخرین مصاحبه خود با منابع خبری گفت:

 

“عوامل سیاسی و همچنین سیستم بانکداری در کشورهای مختلف منطقه آمریکای لاتین کاملا متفاوت هستند و در نتیجه نمی توان یک دلیل واضح و مشخص را برای افزایش چشمگیر تراکنش های کریپتو مابین آسیا و آمریکای لاتین عنوان کرد چون عوامل متعددی در این امر دخیل هستند.”

از طرف دیگر در این مطالعه به نقل از “لوئیس پوماتا” به عنوان یکی از موسسین صرافی رمزارزی Cripex مستقر در پاراگوئه آمده است که بانک های این کشور به شدت نگران پولشویی هستند و در نتیجه در انتخاب مشتری های خود سخت گیر هستند. از این رو روند درخواست خدمات بانکی در پاراگوئه طولانی و دشوار است و درخواست بسیاری از شرکت ها از طرف بانک ها پذیرفته نمی شود.

از طرفی بسیاری از شهروندان عادی در جامعه منطقه آمریکای لاتین نمی توانند حساب بانکی داشته باشند که همه این عوامل در پذیرش عمومی و استقبال از معاملات کریپتو به شدت دخیل و موثر هستند.

یکی از بزرگترین صرافی های رمزارزی آمریکای لاتین به نام Bitso در ماه جولای و قبل از آغاز فعالیت در برزیل موفق به جذب بیش از یک میلیون کاربر فعال شد. از طرفی فعالیت های چشمگیر کریپتو در آرژانتین و افزایش تقاضا برای انجام پرداخت های برون مرزی از دلایل اصلی موفقیت Bitso در این کشور است.

ممکن است شما دوست داشته باشید