اِستِیبِل کوین چیست؟

استیبل کوین یا سکه پایدار(Stablecoin) به نوع جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای دیجیتال گفته می شود که معمولا دارای ثبات ارزشی هستند و مانند سایر ارزهای دیجیتال نوسان خاص و قابل توجهی را در روند خود ندارند و از طرفی این ارزها معمولا به وسیله دارایی های ذخیره پشتیانی می شوند.

استیبل کوین ها یا کوین های پایدار به سرعت مورد توجه و استقبال مردم در سراسر جهان قرار گرفتند چون مزیت ها و نقاط قوت قابل توجهی را دارند.کوین های پایدار در دنیای کریپتو از جهتی دارای ویژگی های پردازش سریع و همچنین امنیت و حریم خصوصی موجود در فرآیند ارزهای دیجیتال می باشند و از طرف دیگر ارزش ثابت و بدون نوسان موجود در ارزهای فیات را نیز به همراه دارند.

فهم و درک بهتر کوین های پایدار

اگرچه بیت کوین همچنان به عنوان محبوب ترین رمزارز دنیای ارزهای دیجیتال در سراسر جهان خودنمایی می کند ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که بیت کوین نوسانات شدید و قابل توجهی را در روند حرکتی خود به همراه دارد.به عنوان مثال قیمت بیت کوین از سطح ۵۹۵۰ دلار در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ به بالاتر از سطح ۱۹۷۰۰ دلار در ماه دسامبر جهش داشت و پس از آن با سقوط چشمگیر تا سطح ۶۹۰۰ دلار همراه شد و به عبارتی دو سوم ارزش خود را در یک بازه زمانی کوتاه از دست داد.

از طرف دیگرگاهی اوقات نوسان رمزارزها حتی در بازه زمانی روزانه نیز می تواند بسیار شدید و تعجب آور باشد به طوری که برخی از رمزارزها تنها در طی چند ساعت به میزان ۱۰ درصد سقوط یا صعود را تجربه می کنند.به عنوان مثال بیت کوین در مورخ ۹ می ۲۰۲۰ در مدت ۱۵ دقیقه به میزان ۱۵۰۰ دلار ریزش داشت و تعجب موج عظیمی از تریدرها و تحلیلگران بازار کریپتو را برانگیخت.

بدیهی است که نوسان هایی از این دست که در بازه های زمانی کوتاه مدت رخ می دهد باعث شده است تا از بیت کوین و سایر کوین های محبوب بازار کریپتو به عنوان سرمایه هایی با ارزش ناپایدار یاد شود و برای انجام فرآیندهای پرداختی در کسب و کارهای روزمره، گزینه مطلوب و مناسبی به نظر نرسد.

اساسا یک ارز باید قابلیت استفاده در تبادلات مالی روزمره و همچنین امکان استفاده از آن به عنوان یک ذخیره ارزشی را داشته باشد و بنابراین باید دارای ثبات ارزشی در بازه های زمانی طولانی مدت نیز باشد.طبیعی است که بسیاری از مردم تمایلی به پذیرش و استفاده از کوین هایی که حتی شرایط چند ساعت آینده آن روشن نیست نشان نمی دهند.

ارزهای دیجیتال نیز اساسا باید دارای ثبات ارزشی قابل توجه و همچنین حداقل تورم ممکن باشند تا مردم را تحریک کنند به جای ذخیره آن اقدام به خرج کردن آن ها کنند.یکی از دلایل ثبات ارزشی ارزهای فیات این است که توسط ذخایر مربوطه پشتیبانی می شوند و از طرفی مراجع کنترل کننده همچون بانک های مرکزی واکنش های لازم نسبت به بازار را انجام می دهند.

از این رو چندین ارز دیجیتال در بازار کریپتو نیز تحت عنوان سکه های پایدار یا باثبات طراحی و عرضه شده اند که نوسان خاصی در روند آن ها دیده نمی شود.یکی از مشهورترین رمزارزهای دنیای کریپتو که ارزش هر واحد آن دقیقا برابر با یک دلار آمریکا می باشد عبارت است از رمزارز تِتِر یا یو اِس دی تی(USDT) که طرفداران  زیادی را به خود اختصاص داده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید