بررسی تاثیرات منفی هالوینگ پیش رو

قیمت بیت کوین در طی روزهای قبل و بعد از دو رویداد قبلی هالوینگ در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ با کاهش روبرو شد. بیت کوین، این روزها نیز که در آستانه هالوینگ بعدی در ماه می ۲۰۲۰ قرار گرفته ایم رویکرد مشابهی با دورههای پیشین هالوینگ را از خود نشان می دهد.
برخی بر این باورند که ماینرها در این روزها تمایل به فروش دارایی های خود دارند تا بتوانند بیت کوین کافی برای تامین هزینه ماین در ماههای بعد از هالوینگ را جمع آوری کنند.
این رویکرد از نظر تئوریکی می تواند به سود ماینرها باشد چون بدیهی است که پس از هالوینگ، هزینه سر به سر استخراج برای ماینرها به شدت افزایش خواهد داشت. به گفته جیم تورادور (رئیس تیم تحقیقاتی TradeBlock)، انتظار می رود پس از هالوینگ، هزینه ماین بیت کوین به ازای هر بلوک از ۷۰۰۰ دلار به محدوده ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ افزایش پیدا کند.
وی می گوید :
“پس از هالوینگ پاداش شبکه بیت کوین، هزینه های سر به سر ماین از ۷۰۰۰ به حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ افزایش می یابد. در نتیجه به نظر می رسد قیمت بیت کوین باید صعودی منطقی داشته باشد تا عملیات ماین همچنان برای ماینرها به صرفه باقی بماند.”
از طرفی بدیهی است که در پی پروسه هالوینگ و نزدیک شدن به پایان عرضه مجموعا ۲۱ میلیون بیت کوین، میزان بیت کوین استخراج شده به شدت افت کرده و ماینرها با صرف همان هزینه و انرژی قبلی با درآمد بسیار کمتری روبرو خواهند شد. در نتیجه اگر قیمت بیت کوین در دوران پس از هالوینگ، افزایش نرخ چشمگیری نداشته باشد و در عین حال سختی شبکه نیز بیشتر شود، ماینرها با همان درآمد قبلی با افزایش ناگهانی هزینه سر به سر مواجه خواهند شد.
به همین دلیل اقدام مراکز بزرگ ماینینگ مبنی بر جمع آوری سرمایه پشتیبان در دوران پیش از هالوینگ منطقی به نظر می رسد تا بدین ترتیب هزینه های عملیاتی خود را در صورت عدم رشد سریع نرخ بیت کوین در دوران پس از هالوینگ تامین کرده باشند.
Alejandro De La Torre(مدیر ارشد استخر ماینینگ پولینگ ) در مصاحبه اخیر خود توضیح داد که شرکت های ماینینگ به دو دسته تقسیم می شوند:
“برخی از استخرها دارای فرآیندهای بسیار پیچیده و پیشرفته و همچنین نیروهای ماهر و متخصص در زمینه مراکز داده و استراتژی های اقتصادی هستند. اینگونه مزارع ماین معمولا توانایی پوشش ریسک از طرق مختلف را دارند. از طرفی دسته دوم شامل مزارعی می شوند که سالهای متمادی در این زمینه تجربه داشته و با جمع آوری انبوهی از دارایی ها و گسترش فعالیت، توانایی مقابله با کاهش شدید قیمت بیت کوین را دارند.”
به عبارت ساده تر، علاوه بر شرکت های ماینینگ بزرگ با استراتژی های مالی پیچیده، مراکز بزرگ دیگری نیز وجود دارند که حجم قابل توجهی از بیت کوین را در طی زمان جمع آوری کرده اند تا بتوانند هزینه های خود را در درازمدت پوشش دهند. مدیرعامل مرکز سرمایه گذاری BKCM(بریان کلی) گفت که بسیاری از ماینرها بخشی از بیت کوین خود را فروخته اند تا بتوانند ۱۲ ماه بعدی را با موفقیت و بدون تنش پشت سر بگذارند. وی ادامه داد :
“من با بسیاری از ماینرها در سراسر جهان صحبت کرده ام. بسیاری از آنها بخشی از بیت کوین های خود را فروخته و به ما پیوسته اند تا بتوانند دوران احتمالی بحران ۱۲ ماه آینده یا بیشتر را پشت سر بگذارند. از طرفی ما به دنبال ذخیره بیت کوین هستیم و قصد فروش آن را نداریم. بدیهی است که عرضه بیت کوین به یکباره نصف خواهد شد و یک منطق ساده اقتصادی حکم می کند که با افزایش تقاضا و محدودیت عرضه، قیمت رشد خواهد کرد.”
ماینرها و فروشندگان بزرگ، تمایل به معامله بیت کوین در بازار فرابورس را دارند. قیمت بیت کوین در بازار صرافی های ارزهای دیجیتال مدتی زمان می برد تا فرابورس را تحت تاثیر قرار دهد. انتظار میرود پس از گفته بریان کلی مبنی بر فروش مقادیر زیادی از بیت کوین ها توسط ماینرها برای تامین هزینه های عملیاتی، قیمت بیت کوین روند کاهشی خود را در هفته های آینده در پیش گیرد و با سقوط ۱۸درصدی از ۹۰۰۰ دلار به ۷۵۰۰ دلار افت کند.
از طرفی سوابق موجود نشان می دهد که ذخیره سرمایه لازم برای پوشش دوره ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هالوینگ در مقایسه با بکارگیری استراتژی مومنتوم، ریسک کمتری را برای ماینرها به همراه داشته باشد. نرخ بیت کوین در دوران قبل و بعد از هالوینگ سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ با کاهش روبرو شد و حدودا هشت ماه طول کشید تا مجددا روند صعوی خود را پیدا کند.
به عنوان مثال، دومین مرحله هالوینگ در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۶ رخ داد. داده های موجود در Bitfinex نشان می دهند که که قیمت بیت کوین در طی ۷۷ روز پس از هالوینگ، از ۶۸۳ دلار به ۵۷۲ دلار سقوط کرده و پس از آن روند ریکاوری خود را در طی سه ماه آینده آغاز کرده و در مارس ۲۰۱۷ وارد روند صعودی شده است.

عملکرد بیت کوین در سال ۲۰۲۰

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ تاکنون هیچگونه روند معکوسی با بازار سهام و طلا از خود نشان نداده است. سرمایه گذاران به دلیل شیوع ویروس کرونا در منطقه آسیا، اروپا و اکنون ایالات متحده آمریکا بدون توجه به ریسک های احتمالی، تمایل شدیدی به فروش انواع دارایی های خود دارند.
بیت کوین، سهام و طلا در طی دو هفته اخیر عملکرد یکسانی داشته و همه آنها واکنش مشابهی را در مقابل رویدادهای کلان جهان نشان داده اند.
De La Torre در مصاحبه خود گفت که در حال حاضر شواهد کافی مبنی بر رابطه معکوس بیت کوین با بازار سهام و سایر بازارها وجود ندارد.
وی ادامه داد :
“تئوری پوشش ریسک عدم ثبات بازار توسط بیت کوین در مرحله تست قرار دارد و آمارهای سالانه قبلی باید دقیقا مورد بررسی قرار گیرند. داده های موجود درباره این تئوری، متناقض هستند و نتایج قطعی و مشخصی در این زمینه وجود ندارد.
سایر چهره های برجسته صنعت همچون موسس (BitGo Ben Davenport) گفت که قضاوت و تشخیص بیت کوین به عنوان یک پناهگاه امن اقتصادی یا یک دارایی ریسکی، کار آسانی نیست چون در این روزها رفتارهای غیرمنطقی و غیرقابل قبولی را از خود نشان می دهد.”
از طرفی شیوع ویروس کرونا نه تنها بر قیمت بیت کوین بلکه بر زنجیره تامین ماینرها و تولیدکننده تجهیزات ماینینگ هم اثر منفی گذاشته است. شیوع این بیماری بسیاری از تولیدکنندگان در صنایع مختلف را در توزیع و تحویل محصولاتشان با مشکل روبرو کرده است.
بسیاری از مراکز بزرگ ماینینگ به آخرین مدل تجهیزات با ویژگی های ارتقا یافته نیاز دارند تا بتوانند با افزایش قدرت محاسباتی خود به بیت کوین بیشتری دست یایند. De La Torre گفت که این معضل می تواند تا حدوی هش ریت یا نرخ هش شبکه بیت کوین را هم تحت تاثیر قرار دهد. وی افزود:
“کارخانه های تولیدکننده قطعات دستگاه های ماینینگ در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده و یا با حداقل ظرفیت خود به فعالیت ادامه می دهند. طبیعی است که این روند به کاهش سرعت تولید تجهیزات ماینینگ منجر شده و در نتیجه می تواند سرعت افزایش نرخ هش بیت کوین را کاهش داده و پتانسیل دیگری را برای بازار خرسی به وجود آورد.”
در حال حاضر، نرخ هش شبکه بیت کوین در بالاترین رکورد خود قرار دارد و در طی دو سال گذشته دائما افزایش داشته است. بدین ترتیب، هنوز نمی توان پیش بینی دقیق کرد که آیا کاهش سرعت تولید تجهیزات جدید می تواند تاثیر منفی به روی نرخ هش شبکه داشته باشد یا خیر.

1 - بررسی تاثیرات منفی هالوینگ پیش رو
با این همه، افت نرخ هش شبکه بیت کوین، منجر به هزینه کمتر ماین شده و در نتیجه هزینه سر به سر استخراج بیت کوین را کاهش می دهد. بدیهی است که با کاهش هزینه سر به سر، ماینرهای بیشتری به اکوسیستم بیت کوین جذب می شوند که در نهایت باعث ریکاوری دوباره نرخ هش می شود. De La Torre افزود :
“نرخ هش بیت کوین در بالاترین میزان خود از ابتدا تاکنون قرار گرفته است. به همین دلیل، حتی با وجود افت چشمگیر آن، باز هم در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته در سطح بالاتری باقی خواهد ماند. بعلاوه، شبکه طبق انتظارات موجود در حال فعالیت است و هنوز هم به عنوان امن ترین ابزار مالی غیرمتمرکز در جامعه بشری شناخته می شود.
نظریه های مختلفی درباره نحوه واکنش قیمت بیت کوین به رویداد هالوینگ پیش رو وجود دارند. بیت کوین در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶، زیرساخت های قوی امروز را برای تسهیل معاملات و تراکنش ها در اختیار نداشت. بسیاری از صرافی ها حتی تا سال ۲۰۱۷ با مشکلات متعدد فنی رو به رو شده و سرمایه کاربران بدون وجود هیچگونه صندوق پشتیبان با سیاست های بیمه ای از بین رفتند.
در سال ۲۰۱۹ بود که بسیاری از صرافی ها و سازمانهای بیمه گر با تخصص و اعتبار کافی وارد این صنعت شدند. بنابراین هالوینگ ۲۰۲۰ را می توان اولین رویداد هالوینگ کاهش پاداش بلوک در نظر گرفت که زیرساخت های کافی در بازار وجود داشته و تعامل لازم میان تریدرهای جزئی وسرمایه گذاران معتبر سازمانی وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید