بررسی کیف پول الکتروم(Electrum)

امروز میریم سراغ بررسی دومین کیف پول از کیف پول های موجود در بازار برای نگهداری دارایی های دیجیتال. کیف پول الکتروم(Electrum) از کیف پول های قدیمی تو حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می شه که تو سال ۲۰۱۱ یعنی دو سال بعد از اختراع بیت کوین به کاربرها معرفی شد و از اون زمان تا حالا تغییرات زیادی نداشته. تنوع امکانات تو رابط کاربری این کیف پول خیلی چنگی به دل نمی زنه چون رابط کاربری یا “یو آی” خیلی جذابی نداره و از طرفی فقط از رمزارز بیت کوین پشتیبانی می کنه ولی عملکرد این کیف پول تا به امروز عالی بوده و مشکل خاصی نداشته. از طرفی این کیف پول به خاطر داشتن آپشن ها یا گزینه های پیچیده تر امنیتی می تونه برای کاربرهای حرفه ای و باتجربه مناسب باشه.

الکتروم یه کیف پول با منبع باز شناخته می شه و به کاربر این اجازه رو می ده که بتونه کارمزد تراکنش رو بنا به هزینه و زمان مورد نظرش انتخاب کنه و از طرفی آدرس معمولی یا SegWit برای خودش بسازه. درباره تفاوت این دو نوع آدرس تو یه مقاله دیگه حرف میزنیم. از طرفی کاربر میزان امنیتی که میخواد ازش استفاده کنه رو هم می تونه انتخاب کنه. مثلا شما می تونید یه کیف پول معمولی؛ یه کیف پول با تایید دو مرحله ای رمزساز گوگل و یا یه کیف پول با تایید چند امضایی برای خودتون بسازین و استفاده کنید. از طرفی با کیف پول الکتروم می تونید به عبارت امنیتی ۱۲ کلمه ای پشتیبان به انتخاب خودتون کلمه های دیگه اضافه کنید و اون رو طولانی تر کنید.

الکتروم به طور کلی به درد اون دسته از کاربرهای حرفه ای تر می خوره که دنبال ویژگی های امنیتی بیشتر و همچنین تنظیمات انتخابی توسط کاربر هستن و از طرفی دوس دارن طراحی محیط کیف پول هم ساده باشه. این کیف پول در کنار ظاهر ساده ای که داره به عنوان یکی از امن ترین فضاها برای نگهداری دارایی های بیت کوین شناخته می شه. پس توجه داشته باشید با این کیف پول فقط می تونید بیت کوین هاتون رو نگهداری کنید و از رمزارزهای دیگه پشتیبانی نمی کنه.

به طور کلی از جمله مزیت های کیف پول الکتروم باید به کارمزد منعطف و قابل انتخاب توسط کاربر، سطوح بالای امنیتی در مقایسه با سایر کیف پول های داغ و همچنین امکان تغییر در عبارت Seed یا عبارت ۱۲ کلمه ای پشتیبان اشاره کرد و از طرف دیگه این کیف پول ضعف هایی هم داره که میشه به رابط کاربری خیلی ساده، عدم پشتیبانی از سایر رمزارزها به جز بیت کوین و در نهایت عدم خدمات پشتیبانی از مشتری با کاربر اشاره کرد.
از طرفی این کیف پول خدمات تبدیل بیت کوین به سایر رمزارزها رو ارائه نمی ده. در رابطه با سازگاری کیف پول الکتروم با کیف پول های سخت افزاری باید گفت که با کیف پول های سخت افزاری Ledger و Trezor سازگاری کامل داره.

استفاده از کیف پول الکتروم به چه افرادی توصیه می شه؟

استفاده از این کیف پول به کاربرهایی توصیه می شه که با بیت کوین و بلاکچین آشنایی کامل دارن. هیچ آموزش خاصی برای نحوه استفاده تو این کیف پول وجود نداره و اگر اطلاعات خاصی تو زمینه بیت کوین ندارین؛ کار با این کیف پول رو توصیه نمی کنیم. نکته آخر اینکه از این کیف پول فقط برای نگهداری دارایی های بیت کوین می تونید استفاده کنید و امکان خرید یا فروش بیت کوین وجود نداره. موفق باشین.

ممکن است شما دوست داشته باشید