بیت کوین در آستانه صعود یا سقوط؟

آمارها و داده های موجود در نمودارهای مختلف بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال حاکی از آن هستند که گاوها در حفره ها یا اصطلاحا dip های موجود تمایل به خرید دارند و این نشان می دهد که احساس و نگرش سرمایه گذاران همچنان مثبت است. از طرفی قابل توجه است که بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال اخیرا پولبک خفیفی را پشت سر گذاشته است و از طرف دیگر با توجه به انتشار خبر ابتلای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به بیماری کرونا انتظار می رفت بازار با چالش و سقوط دیگری همراه شود ولی شواهد نشان می دهند که این اتفاق نیفتاده و رویکرد و احساس کلی تریدرها و سرمایه گذاران به بازار کریپتو همچنان صعودی است.

در ادامه نمایی از عملکرد ارزهای دیجیتال یا رمزارزها در بازه زمانی ۲۴ ساعت گذشته را برگرفته از وب سایت Coin360 مشاهده می کنید.

w1 -  بیت کوین در آستانه صعود یا سقوط؟از طرفی آمارها نشان می دهند اگرچه بازار معاملات کریپتو و ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین به عنوان بزرگترین رمزارز این بازار در طی هفته های اخیر در یک دامنه محدود قرار گرفته بود و انتظار می رفت جذابیت چندانی برای ورود تریدرهای جدید به بازار نداشته باشد ولی جالب اینجاست که موج قابل توجهی از تریدرها و سرمایه گذاران جدید در طول چند هفته اخیر وارد معاملات بازار رمزارزها شده اند. تحلیلگران این رشد قابل توجه در تعداد کاربران را به عنوان یک نشانه مثبت در نظر می گیرند و معتقدند که نشان می دهد تریدرهای جدید، بیت کوین را به عنوان یک منبع ذخیره ارزشی قابل اطمینان می دانند.

نرخ رمزارز بزرگ بیت کوین در مورخ ۱ اکتبر به مرز ۱۱ هزار دلار رسید ولی مجددا با روند معکوس نزولی مواجه شد و این نشان می دهد که طیف وسیعی از خرس ها با تمام توان در حال دفاع از محدوده میانی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه یعنی نرخ ۱۰۷۰۴ دلار و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه یعنی نرخ ۱۱۰۱۷ دلار می باشند.

در ادامه نمایی از نمودار عملکرد روزانه بیت کوین را برگرفته از وب سایت TradingView مشاهده می کنید.

w2 -  بیت کوین در آستانه صعود یا سقوط؟

به طور کلی رفتار اخیر بیت کوین منجر به تشکیل الگوی مثلثی متقارن شده است که نشان دهنده بلاتکلیفی و عدم تصمیم گیری قطعی گاوها و خرس های بازار بیت کوین راجع به رویکرد کلی بعدی بیت کوین می باشد. به گفته تحلیلگران، این عدم شفافیت در سیر حرکتی بیت کوین با تغییر جهت حرکت بیت کوین به سمت پایین یا بالای این مثلث متقارن از بین خواهد رفت.

از طرف دیگر با توجه به سیر نزولی خفیف میانگین های متحرک و با توجه به اینکه شاخص قدرت نسبی یا RSI در منطقه منفی قرار گرفته است؛ می توان به این نتیجه رسید که اوضاع بازار بیت کوین تقریبا تا حدودی به نفع خرس هاست. طیف وسیعی از کارشناسان و تحلیلگران بازار کریپتو بر این باورند که در حال حاضر نمی توان راجع به رویکرد آتی بازار بیت کوین در آینده نزدیک اظهار نظر کرد و به تریدرها توصیه می شود قبل از انجام هر گونه معاملات خرید یا فروش در مقیاس بزرگ منتظر بمانند تا بازار جهت اصلی خود را پیدا کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید