بیت کوین در آستانه عبور از مرز ۱۶۰۰۰ دلار. قدم بعدی چیست؟

سوابق موجود در صنعت کریپتو و بازار دارایی های دیجیتال از جمله بیت کوین حاکی از آن هستند که بیت کوین به عنوان بزرگترین دارایی دیجیتال این صنعت توانسته است اخیرا مرز قیمتی ۱۶ هزار دلار را مورد آزمایش قرار دهد که این اتفاق از زمان ژانویه سال ۲۰۱۸ تاکنون بی سابقه بوده است. از طرفی رمزارز اتریوم نیز به عنوان بزرگترین آلت کوین موجود در این بازار توانسته است بالاترین نرخ خود در بازه زمانی دو ماه گذشته را پشت سر بگذارد به طوری که حتی از مرز ۴۷۵ دلار نیز عبور کرد.

سوال اساسی و مهمی که ذهن بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران بزرگ این بازار را درگیر کرده این است که آیا اوج گیری اخیر قیمت رمزارزهای اصلی را باید به عنوان یک حباب در نظر گرفت یا می توان به ساخته شدن سقف های قیمتی بالاتر تکیه کرد و استراتژی های جدید معاملاتی را بر مبنای آن طراحی و پیاده سازی کرد؟

شواهد نشان می دهند که بیت کوین پس از اوج گیری اخیر خود تا مرز ۱۶ هزار دلار با یک حرکت بازگشتی روبرو شده و اکنون در محدوده آستانه مقاومت ۱۶ هزار دلاری در حال خرید و فروش است. از طرف دیگر قیمت رمزارز اتریوم نیز در مقایسه با اوایل سپتامبر به بالاترین نرخ خود رسید. این در حالی است که یکی دیگر از رمزارزهای پرطرفدار بازار کریپتو با عنوان “چِین لینک” نیز توانسته است با عملکرد قابل توجه و خیره کننده خود از نظر مارکت کپ یا ارزش بازار در جایگاه پنجم کل دارایی های دیجیتال قرار بگیرد.

نمودارها نشان می دهند که بیت کوین اخیرا عملکرد قاطعانه ای را پشت سر گذاشته است به طوری که در روز جمعه گذشته تا مرز ۱۶ هزار دلار هم رسید. کارشناسان اعتقاد دارند اگرچه بیت کوین پس از برخورد با مقاومت ۱۶ هزار دلاری عقب نشینی کرده و حتی تا مرز ۱۴۳۰۰ دلار نیز افت کرد ولی کاملا مشهود است که گاوها توانسته اند مانع حرکت تند خرس ها شوند به طوری که موفق شدند بیت کوین را مجددا در مسیر صعود و در آستانه عبور از مرز ۱۶ هزار دلاری قرار دهند. این نشان می دهد که نبض بازار کاملا در دست گاوهاست و احتمال صعود و عبور از مقاومت ۱۶ هزار دلاری بالاست.

حرکت پرقدرت رمزارز بزرگ بیت کوین در بازار گاوی در روز گذشته نیز ادامه دار و قابل توجه بود به طوری که بیت کوین در ساعات صبح دیروز در محدوده ۱۵۲۰۰ دلار قرار داشت ولی پله به پله با سرعت چشمگیری اوج گرفت و دیشب بار دیگر مرز ۱۶ هزار دلار را مورد آزمایش قرار داد. با نگاهی به گذشته کاملا مشهود است که بیت کوین از ژانویه سال ۲۰۱۸ تاکنون در بالاترین نرخ خود قرار گرفته و از طرفی فقط ۲۵ درصد با رکورد بالاترین قیمت بیت کوین در دسامبر سال ۲۰۱۷ یعنی مرز ۲۰ هزار دلار فاصله دارد.

تحلیل فنی یا تکنیکال بسیاری از تحلیلگران در شرایط فعلی بیت کوین بر این مبناست که اگر گاوها بتوانند این رمزارز بزرگ را از مرز مقامتی ۱۶۰۰۰ دلار رد کنند؛ مقاومت بعدی در مرز ۱۶۱۷۰ دلار و پس از آن در مرز ۱۶۲۵۰ دلار خودنمایی خواهد کرد. از طرف دیگر در صورت غلبه خرس ها بر بازار و مواجهه با سیر نزولی؛ مرزهای حمایتی بازار بیت کوین را باید در مرزهای ۱۵۶۰۰ دلار، ۱۵۲۰۰ دلار و در نهایت ۱۵۰۰۰ دلار در نظر گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید