بیش از نیمی از صرافی های رمزارزی دارای فرآیند تایید هویت مشتری نیستند

آخرین داده ها و گزارش های دریافتی از مرجع تحلیل داده در شبکه بلاکچین به نام شرکت CipherTrace حاکی از آن هستند که بیش از نیمی از پلتفرم ها و صرافی های ارزهای دیجیتال در سراسر جهان دارای پروتکل ها و شیوه نامه های بسیار ضعیفی برای شناخت و تایید هویت کاربران هستند و از طرفی بیشترین آمار کلاهبردای در این زمینه در منطقه های ایالات متحده آمریکا، اروپا و همچنین انگلستان رخ می دهد.

این شرکت در گزارش خود آورده است که بیش از ۸۰۰ پلتفرم صرافی متمرکز، غیر متمرکز و همچنین اتوماتیک بازارساز در دنیای کریپتو و ارزهای دیجیتال را تحت آنالیز و بررسی دقیق قرار داده و به این نتیجه رسیده است که بیش از ۵۶ درصد از آن ها علی رغم وجود مقررات و قوانین سخت و پیچیده ضد پولشویی از الزامات و شیوه نامه های شناخت و تایید هویت مشتری تبعیت نمی کنند.

جالب اینجاست که شمار قابل توجهی از این صرافی ها در منطقه اروپا مستقر هستند و این در حالی است که منطقه اروپا به داشتن قوانین و مقررات پیچیده تر مشهور است و به عنوان یکی از مناطق سخت گیر شناخته می شود. با این حال در حدود ۶۰ درصد از پلتفرم های فعال در منطقه اروپا دارای مقررات ناقص و ناکارآمدی هستند. از طرفی سه کشور ایالات متحده آمریکا؛ روسیه و انگلستان به عنوان سه کشوری شناخته می شوند که دارای بیشترین تعداد صرافی ها با قوانین و مقررات شناخت مشتری یا تایید هویت ناقص و ناکارآمد هستند.

این مطالعه علاوه بر این نشان داد که بسیاری از صرافی ها در وب سایت خود معمولا به کشور یا محل استقرار پلتفرم و همچنین قوانین و مقررات استفاده از خدمات خود اشاره نمی کنند. به نظر می رسد این اقدام آن ها کاملا تعمدی است و در حدود ۸۵ درصد از مجموع صرافی ها هیچگونه چارچوب قدرتمند و دقیقی را برای KYC یا شناخت هویت مشتری ندارند. این نشان می دهد که ظاهرا این صرافی ها حوزه های قضایی خود را پنهان می کنند تا از هرگونه الزام برای تبعیت از قوانین ضد پولشویی فرار کنند.

این گزارش در ادامه خاطرنشان می کند که در حدود ۷۰ درصد از صرافی های رمرارزی مستقر در منطقه جزایر سیشل نیز هیچگونه قوانین و مقررات سخت و پیچیده ای ندارند که باعث شده است به عنوان یک منطقه کاربردی برای افراد علاقمند به پولشویی شناخته شود.قابل توجه است که بیش از بیست و یک صرافی DEX یا غیرمتمرکز نیز در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته و محققان را به این نتیجه رسانده است که در حدود ۸۱ درصد از آن ها دارای مقررات KYC یا شناخت مشتری نبوده اند و یا بسیار بسیار در این زمینه ضعیف عمل کرده اند.

با این همه کارشناسان بر این باورند که صرافی های غیرمتمرکز مکان مناسبی برای پولشویی در نظر گرفته نمی شوند و معمولا از آن ها برای فروش دارایی ها استفاده می شود، همانطور که دارایی های به سرقت رفته اخیر از صرافی مشهور Kucoin نیز در پلتفرم های غیرمتمرکز به فروش رفته اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید