تحلیل قیمت بیت کوین؛ اتریوم و ریپل

نمودارهای مختلف بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال نشان می دهند که نرخ بیت کوین از آخرین سطوح خود در بازه زمانی ۲۴ ساعت گذشته تاکنون پرش قابل توجهی داشته و بیت کوین بر این اساس ممکن است روند بدون توقف خود را تا ثبت رکورد تاریخ خود ادامه دهد و از طرفی آلت کوین های اصلی بازار همچون اتریوم و ریپل را نیز با خود همراه کند.

آمارها نشان می دهند که نرخ بیت کوین از زمان سقوط خود در مارس ۲۰۲۰ تاکنون به شدت رشد داشته و در نتیجه عملکرد مطلوب آن جلب توجه طیف وسیعی از سرمایه گذاران بزرگ را به دنبال داشته است. مدیر ارشد فناوری اطلاعات شرکت مشهور سرمایه گذاری بلک راک(BlackRock) اخیرا اظهار داشته است که بیت کوین در حال حاضر در مقایسه با طلا به عنوان اولویت نخست بسیاری از سرمایه گذاران محسوب می شود.نظراتی از این دست می تواند نشانه مثبتی باشد مبنی بر اینکه بیت کوین توانسته است جایگاه ویژه خود را به عنوان طلای دیجیتال تثبیت کند و حتی در میان سرمایه گذاران سنتی و محافظه کار نیز از محوبیت قابل توجهی برخوردار باشد.

شرکت تخصصی سرمایه گذاری در حوزه کریپتو به نام پانترا کپیتال(Pantera Capital ) در گزارش اخیر خود جهش نرخ بیت کوین را به ارائه خدمات نوین شرکت پی پال در زمینه ارزهای دیجیتال نسبت می دهد. شرکت پانترا از طرفی در گزارش خود آورده است که بر اساس آمارهای موجود؛ دو شرکت پی پال(Paypal) و کش اپ(Cash App) در حال حاضر به ترتیب در حدود ۷۰ درصد و ۳۰ درصد از بیت کوین های عرضه شده به بازار را خریداری می کنند که باعث ایجاد کسر شدید نقدینگی بیت کوین در بازار کریپتو شده است.

در ادامه نموداری برگرفته از وب سایت Coin360 را مشاهده می کنید که نحوه عملکرد بسیاری از رمزارزهای اصلی در ۲۴ ساعت گذشته را نشان می دهد.

s1 - تحلیل قیمت بیت کوین؛ اتریوم و ریپل
مخالفان بیت کوین از مدت ها قبل در تلاش بوده اند که بیت کوین را به عنوان سرمایه ای بی ثبات و غیرقابل اطمینان معرفی کنند ولی گزارش تحقیقاتی مستند شرکت وَن اِک(Van Eck) اثبات کرده است میزان نوسان ۵۱ درصد از سهم های موجود در بازار سهام اس اند ۵۰۰(S&P500) در بازه زمانی ۹۰ روزه، برابر با بیت کوین و یا بیشتر از آن بوده است.

بدیهی است که یافته هایی از این دست می تواند طیف وسیع تری از سرمایه گذران را به این رمزارز بزرگ جذب کند. سوالی که ذهن بسیاری از تریدرها را به خود درگیر کرده این است که آیا گاوها می توانند رکورد جدید قیمت بیت کوین را در هفته آینده به ثبت برسانند و آیا آلت کوین ها نیز با این روند صعودی همراه خواهند شد یا خیر؟

در ادامه مرزهای حساس موجود در روند صعودی و نزولی سه رمزارز بیت کوین، اتریوم و ریپل را با نگاهی به نمودارهای آن ها بررسی می کنیم.

بیت کوین:

در مورخ ۲۱ نوامبر بود که الگوی کندل استیک یا الگوی شمعی دوجی(Doji) در نمودار بیت کوین تشکیل شد و امروز به روند نزولی رسید. سوابق نشان داده اند که مسیر اصلاح معمولا به دنبال روندهای افزایشی شارپی یا پرشتاب تا یک الی سه روز طول می کشد و روند صعودی مجددا آغاز خواهد شد.

در ادامه نمودار عملکرد بیت کوین را برگرفته از وب سایت TradingView در بازه زمانی روزانه مشاهده می کنید.

s2 - تحلیل قیمت بیت کوین؛ اتریوم و ریپلاز طرفی بازگشت بیت کوین و قرارگیری مجدد آن در روند صعود نشان می دهد که موج قابل توجهی از تریدرها در حال خرید حفره ها یا dip ها هستند.اگر گاوها بتوانند نرخ را به بالاتر از مرز ۱۸۶۹۵ دلار سوق دهند؛ احتمال پرواز بیت کوین تا ثبت رکورد جدید تاریخ بیت کوین به شدت افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر اگر موج شدیدی که برای خرید بیت کوین به وجود آمده باعث عبور آن از مرز ۲۰ هزار دلار شود؛ پیش بینی می شود شتاب آن دوچندان شده و سطوح قیمتی شگفت انگیز دیگری به ثبت برسد.نکته مهم دیگر آن است که بیت کوین از زمان آغاز رالی خود از مرز ۱۰۵۰۰ دلار تاکنون؛ روند اصلاحی قابل توجهی را به خود ندیده است.

بیت کوین حتی از مورخ ۸ اکتبر تاکنون به سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۶۴۹۳ دلار) پولبک نداشته است و این نشان می دهد که انگیزه کاربران نسبت به خرید بیت کوین به شدت برانگیخته شده است.اگر نرخ از سطوح فعلی وارد روند نزولی شده و تا کمتر از مرز ۱۷۶۲۹ دلار کاهش یابد؛ انتظار می رود تا میانگین متحرک نمایی یا EMA 20 روزه نیز افت کند.

نمودار عملکرد ۴ ساعته بیت کوین برگرفته از وب سایت TradingView را در ادامه مشاهده می کنید.

s3 - تحلیل قیمت بیت کوین؛ اتریوم و ریپلاز طرفی شاخص قدرت نسبی یا RSI در نمودار چهار ساعته؛ یک واگرایی نزولی را تشکیل داده است که می تواند نشانه ای منفی باشد. عدم موفقیت خرسها در حفظ بیت کوین در محدوده پایین تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نیز نشان دهنده ایجاد موج خرید جدید در سطوح پایین خواهد بود.اگر گاوها موفق شوند قیمت را در بالاتر از خط نزولی حفظ کنند، احتمال تست دوباره مقاومت بعدی یعنی مرز ۱۸۹۶۵ دلار تقویت خواهد شد.از طرفی اگر نرخ از سطوح فعلی پایین تر بیاد و ۱۷۶۰۰ دلار را رد کند؛ احتمال سقوط ناگهانی تا ۱۷۲۰۰ دلار هم زیاد خواهد شد.

اتریوم:

نرخ اتریوم پس از شکسته شدن مقاومت ۴۸۸ دلاری در مورخ ۲۰ نوامبر با شتاب بیشتری رشد کرد. این رمزارز به عنوان بزرگترین آلت کوین بازار کریپتو توانست در ۲۴ ساعت گذشته رکورد جدیدی را به ثبت رسانده و رالی خود را تا ۵۶۲ دلار نیز ادامه دهد.در ادامه نموداری برگرفته از وب سایت TradingView را مشاهده می کنید که نحوه عملکرد رمزارز اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته نشان می دهد.

s4 - تحلیل قیمت بیت کوین؛ اتریوم و ریپلاز طرفی روند اصلاحی بیت کوین باعث شد برخی از تریدرهای اتریوم بخشی از اتریوم های خود با با انگیزه ذخیره سود به فروش برسانند.اتریوم در حال حاضر در شرایطی قرار گرفته است که موفقیت گاوها در رشد نرخ تا بالاتر از ۵۶۲ دلار می تواند زمینه را برای تارگت بعدی یعنی ۶۲۵ دلار مهیا کند. وضعیت RSI یا شاخص قدرت نسبی نیز نشان می دهد نبض بازار کاملا در دست گاوهاست.از طرف دیگر اگر خرس ها بتوانند نرخ را تا پایین تر از مرز ۵۱۱ دلار کاهش دهند؛ انتظار می رود موج شدیدی برای فروش اتریوم به وجود آمده و موجب سقوط نرخ تا سطح حمایتی حساس ۴۸۸ دلار شود.

در ادامه نمودار چهار ساعته اتریوم را برگرفته از وب سایت TradingView مشاهده می کنید.

s5 - تحلیل قیمت بیت کوین؛ اتریوم و ریپلنمودار چهار ساعته نشان می دهد گه گاوها در مرز میانگین متحرک نمایی یا EMA 20 روزه با قدرت وارد بازار شده و حفره ها را خرید کرده اند. آن ها در تلاش هستند تا مقاومت بعدی را نیز پشت سر بگذارند و روند صعودی در صورت موفقیت آن ها پر شتاب تر ادامه خواهد داشت.

اگر نرخ از سطوح فعلی یا مقاومت بعدی افت کند؛ خرس ها همه تلاش خود را به کار خواهند گرفت قیمت را به کمتر از مرز EMA 20 روزه برسانند. در این صورت؛ سقوط نرخ تا مرز ۴۸۸ دلار به دور از انتظار نخواهد بود.

ریپل:
نرخ ریپل در مورخ ۲۱ نوامبر تا ۴۱ درصد اوج گرفت و این نشان می دهد که تریدرها به دلیل FOMO یا “ترس از دست دادن فرصت” با هیجان وارد بازار خرید شده اند. به طور کلی معمولا زمانی که یک دارایی نه چندان قابل توجه به یکباره شروع به جهش می کند باید هر لحظه منتظر آغاز روند کاهشی آن باشیم.

در ادامه نمودار عملکرد روزانه ریپل در بازه ۲۴ ساعته را برگرفته از وب سایت TradingView مشاهده می کنید.

s6 - تحلیل قیمت بیت کوین؛ اتریوم و ریپل
از طرفی مرز روانشناختی ۰/۵۰ دلار موجب شد موج کوتاه مدتی از فروش برای ذخیره سودهای به دست آمده ایجاد شود. در نتیجه پولبک تا مرز ۰/۳۹ دلار اتفاق افتاد ولی بلافاصله موج خرید به وجود آمد به طوری که طول بلند کندل استیک نشان دهنده میل شدید تریدرها به خرید است.

اگر نرخ تا بالاتر از مرز ۰/۴۶ دلار اوج بگیرد؛ گاوها مصمم می شوند روند صعودی را با عبور نرخ از مرز۰/۵۰ دلار از سر بگیرند. اگر موفق شوند؛ جهش نرخ تا ۰/۶۰ دلار و سپس۰/۷۵ دلار بعید نخواهد بود.نوسانات شدید مورخ ۲۱ نوامبر و امروز موجب شده است RSI یا شاخص قدرت نسبی به شدت در منطقه خرید قرار بگیرد و از این رو انتظار می رود ریپل قبل از آغاز روند آتی خود تا چند روز در یک دامنه محدود باقی بماند.

نمودار چهارساعته ریپل برگرفته از وب سایت TradingView را در ادامه مشاهده می کنید.

s7 - تحلیل قیمت بیت کوین؛ اتریوم و ریپلنمودار چهارساعته نشان می دهد که گاوها در تلاشند با ایجاد موج خرید در مرز ۰/۴۰ دلار بتوانند نرخ را در بالاتر از مرز۰/۵۰ دلار حفظ کنند؛ ولی ظاهرا با چالش هایی روبرو هستند و این نشان می دهد که ظاهرا تریدهای بسیاری به سود کم قانع هستند و دست از فروش بر نمی دارند.

به طور کلی اگر گاوها در عبور نرخ از ۰/۴۶ دلار موفق عمل کنند؛ تست زود هنگام مرز ۰/۴۹ دلار به دور از انتظار نیست و در این صورت روند صعود با شتاب بیشتری ادامه خواهد یافت.در مقابل؛ در صورت ایجاد روند نزولی و افت قیمت تا پایین تر از سطوح فعلی یا مرز ۴۶/۰ دلار؛ زمینه را برای اصلاح عمیق تر تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آماده خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید