توقف ارائه خدمات وسترن یونیون در کوبا و استقبال مردم از بیت کوین

گزارش های منابع خبری مختلف حاکی از آن هستند تحریم های ایالات متحده آمریکا بر علیه دولت کمونیست آمریکا باعث شده است غول نقل و انتقالات مالی در جهان به نام وسترن یونیون (Western Union) خدمات خود را از کشور کوبا خارج کند و بنابراین انتظار می رود مردم این کشور برای انجام نقل و انتقالات مالی خود در سطح بین الملل به دارایی های دیجیتال مخصوصا رمزارز بزرگ بیت کوین متوسل شوند.

وسترن یونیون از امروز فرآیند انتقال پول از آمریکا به کوبا را متوقف می کند و کارشناسان بر این باورند که این می تواند یک فرصت عالی برای پذیرش و استقبال از بیت کوین در شرایط فعلی شود. آمارها نشان می دهند که میزان انتقال پول از آمریکا به کوبا از طریق پلتفرم های مختلف نقل و انتقالات مالی از جمله وسترن یونیون در بازه زمانی سالانه در حدود دو الی چهار میلیارد دلار است.

شواهد نشان می دهند که درآمد کوبا از آمریکا از این طریق بسیار قابل توجه بوده است چون بسیاری از خانواده های آمریکایی به اقوام خود در کوبا پول انتقال می دهند. بدیهی است که این حجم از انتقال وجه به کوبا می تواند نقش اساسی و محوری در اقتصاد منطقه کارائیب داشته باشد.

به طور کلی نقل و انتقالات یا تعاملات مالی میان آمریکا و کوبا از سال ۲۰۱۷ و آغاز فعالیت دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا با اختلالات بسیاری روبرو شده است. دولت ترامپ از طرف دیگر چندین اقدام دولت اوباما مبنی بر عادی سازی روابط میان آمریکا و کوبا را لغو کرد. وزارت خزانه داری آمریکا در سال ۲۰۱۹ بود که انتقال دلار از آمریکا به کوبا را برای مقامات این کشور ممنوع اعلام کرد تا نتوانند از دلارهای آمریکایی در جهت ثروتمند شدن استفاده کنند. بالاخره وسترن یونیون در ماه گذشته و به دنبال تحریم های شدید آمریکا بر علیه این کشور مصمم شد تا ارائه خدمات در کوبا را متوقف کند.

این شرکت بزرگ در زمینه نقل و انتقالات مالی اخیرا بیانیه ای صادر کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

“وسترن یونیون از ۲۰ سال گذشته تاکنون حجم قابل توجهی از پول را از آمریکا به کوبا منتقل کرده است. مشتریان ما در آمریکا به خانواده ها و عزیزانشان در کوبا از طریق پلتفرم ما پول انتقال می دهند تا بتوانند از پس هزینه های روزمره اعم از مسکن و پوشاک و خوراک و … بر بیایند. ما از توقف این روند به دلیل تحریم های موجود به شدت متاسف هستیم.”

بدیهی است که کاربران این پلتفرم که به انتقال مستمر پول به کوبا عادت داشته اند مجبور هستند برای انجام ادامه نقل و انتقالات خود به روش های دیگری روی بیاورند که انتظار می رود نخستین اولویت آن ها استفاده از بیت کوین باشد چون با حداقل هزینه و با حداکثر سرعت قابل انجام خواهد بود. بر این اساس پیش بینی می شود نرخ بیت کوین با سرعت قابل توجهی در بلند مدت افزایش یابد چون نقاط قوت و پتانسیل های آن به دنبال اتفاقاتی از این دست بیشتر و بیشتر نمایان خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید