توقف فعالیت بیش از ۷۵ صرافی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

گزارش های منابع خبری مختلف حاکی از آن هستند که تعداد قابل توجهی از صرافی های رمزارزی یا صرافی های ارزهای دیجیتال در سال جاری به دلایل مختلف به فعالیت خود خاتمه داده اند. از جمله این دلایل می توان به هک یا حمله به این صرافی ها، فعالیت آن ها به صورت کلاهبرداری و همچنین دلایل نامعلوم دیگر اشاره کرد.آمارها نشان می دهند که پنج مورد از این صرافی ها به دلیل اینکه مورد حمله هکرها قرار گرفته اند دیگر فعالیت ندارند و از طرفی چهار مورد از آن ها از جمله صرافی های Altsbit و Nerae نیز به دلیل فعالیت های غیرقانونی و کلاهبرداری تعطیل شده اند.

از طرف دیگر ۳۱ صرافی نیز به صورت داوطلبانه خواستار توقف فعالیت شده و ۳۴ پلتفرم نیز تحت عنوان MIA شناخته شده اند به این معنی که بدون دلیل و توضیحات روشن، شفاف و قانع کننده، خدمات رسانی خود به مشتریان را متوقف کرده اند. در این میان تنها دو صرافی وجود دارند که از طرف دولت کشورهایشان به حالت تعلیق درآمده و فعالیتی ندارند که عبارتند از صرافی NLexch در کشور هلند و همچنین Chilebit در کشور شیلی.

به طور کلی کارشناسان و تحلیلگران عوامل و دلایل مختلفی را در شکست و عدم فعالیت اپراتورها و پلتفرم های کوچک تر بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال دخیل می دانند. رشد و گسترش چشمگیر حوزه دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز و همچنین توسعه صرافی های غیرمتمرکز رمزارزها منجر به قطعی شدن شکست و عدم موفقیت اپراتورهای کوچک در دنیای کریپتو شده اند.از طرف دیگر قوانین و مقررات مربوط به این حوزه در مقایسه با روزهای ابتدایی ظهور این صنعت بسیار پیچیده و سخت گیرانه شده است و در نتیجه بسیاری از پلتفرم ها نمی توانند خود را با الزامات جدید قانونی تطبیق دهند.هک یا حمله به این پلتفرم ها و همچنین صرافی های کلاهبردار نیز با آمار رو به افزایشی در طی سالیان اخیر روبرو بوده اند.

از طرفی قابل توجه است که پرونده قضایی جدیدی بر علیه صرافی رمزارزی BitMEX به اتهام نقض قوانین و مقررات بانکی به راه افتاده و از این رو شرکت مشهور Chainalysis که در زمینه مسائل امنیتی در بازار کریپتو فعالیت دارد اخیرا صرافی BitMEX را به عنوان یک پلتفرم پرخطر معرفی کرده است.

علاوه بر این صرافی مشهور رمزارزی Kucoin که در کشور سنگاپور مستقر است نیز در روزهای پایانی ماه سپتامبر بود که مورد حمله سنگین هکرها قرار گرفت به طوری که رقمی بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار در قالب دارایی های دیجیتال از این صرافی به سرقت رفته است. مدیران این صرافی از آن زمان تاکنون در تلاش هستند تا بتوانند اعتماد مجدد کاربر را با بروزرسانی ابعاد امنیتی این پلفترم جلب کنند.

نکته قابل توجه دیگر این است که حدود ۲۰۰۰ آلت کوین و توکن مختلف در بازار کریپتو نیز علاوه بر پلتفرم های صرافی رمزارزی از دنیای دارایی های دیجیتال خداحافظی کرده اند و دیگر وجود خارجی ندارند. این آمار بر اساس وب سایت deadcoins.com در اختیار شما قرار گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید