ثبت نام دو میلیون شهروند شهر شنژن در پروژه آزمایشی یوآن دیجیتال

گزارش های منابع خبری مختلف حاکی از آن هستند که نزدیک به ۲ میلیون نفر از ساکنان شهر شنژن برای شرکت در پروژه آزمایشی یوآن دیجیتال شرکت کرده اند. قرار بر این است که تعدادی یوآن دیجیتال به صورت رایگان و به قید قرعه در اختیار شهروندان شهر شنژن قرار گیرد. قابل توجه است که بانک مردمی چین در ماه مارس ۲۰۲۰ بود که همکاری خود را برای تست پروژه سیستم پرداخت دیجیتال با رمزارز ملی آغاز کرد و این پروژه در ماه آگوست برای آزمایش در مقیاس وسیع تر وارد مناطق شهری بزرگ تر شد.

وزارت بازرگانی چین تصمیم گرفته است آزمایش و آنالیز یوآن دیجیتال یا رمزارز ملی کشور چین را در طیف وسیع تری از شهرهای اصلی این کشور اعم از پکن، تیانجین، هوبِی، دلتای رود یانگ تسه، گوانگ دونگ و همچنین هنگ کنگ و ماکائو آغاز کند. لازم به ذکر است که شنژن به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای استان گوانگ دونگ محسوب می شود و از طرفی با منطقه هنگ کنگ هم مرز است.

یکی از نشریه های داخلی چین به نام Morning Post در یکی از گزارش های اخیر خود آورده است که در حدود دو میلیون نفر از ساکنان شهرشنژن در پروژه آزمایشی یوآن دیجیتال یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چین ثبت نام کرده اند و این در حالی است که فقط ۵۰ هزار بسته هدیه دیجیتالی برای متقاضیان آماده سازی شده و در اختیار بخشی از نفراتی قرار گرفته است که از آن ها برای شرکت در این پروژه دعوت به عمل آمده بود. قابل توجه است که این بسته های هدیه حاوی ۲۰۰ یوآن دیجیتال معادل حدود ۴۰ دلار بوده اند. آمارها نشان می دهند که دقیقا ۱/۹۱۳/۸۴۷ نفر نسبت به ثبت نام برای دریافت هدیه یوآن دیجیتال به قید قرعه ثبت نام کرده بودند که با توجه به تهیه و تدارک ۵۰ هزار بسته هدیه؛ می توان نتیجه گرفت که فقط ۲ درصد از شرکت کنندگان موفق به دریافت این هدایا شده اند.

به طور کلی مجموعا رقمی بالغ بر ۱۰ میلیون یوآن دیجیتال در قالب رمزارز ملی در میان ۵۰ هزار ثبت نام کننده برنده در قرعه کشی توزیع شده است. برنده های قرعه کشی می توانند با این یوآن های دیجیتالی نسبت به خرید محصولات مختلف از ۳۳۸۹ فروشگاه منتخب در منطقه تجاری “لوئوهو” اقدام کنند. برندگان این هدایا نهایتا تا مورخ ۱۸ اکتبر فرصت دارند تا از آن ها استفاده کرده و خرید خود را در فروشگاه های منتخب انجام دهند.

از طرف دیگر این اولین بار است که مقامات چین عموم مردم را در استفاده آزمایشی از یوآن دیجیتال در امور پرداختی روزمره شریک و سهیم می کنند و تا پیش از این فرآیند آزمایشی یوآن دیجیتال فقط در تعامل موسسه ها و سازمان ها انجام شده بود که از جمله آن ها می توان به بانک های تجاری، کسب و کارهای خرده فروشی مختلف و همچنین غول های خدمات پرداختی در چین اعم از WeChat Pay و AliPay اشاره کرد.

به علاوه قابل توجه است که مسئولین شهر شنژن این هدایای دیجیتالی را در اختیار ۵۰۰۰ نفر از کارکنان حوزه بهداشت و درمان در ایام اوج شیوع ویروس کرونا نیز قرار داده اند.