جک دورسی تلاش می کند یک  DEXبر محوریت بیتکوین ایجاد کند

جک دورسی عاشق بیت کوین است ، اما او همچنین می خواهد مردم آن را معامله کنند ، بنابراین جدیدترین پروژه خود را اعلام کرد: TBD (صرافی غیر متمرکز بر محوریت بیتکوین)

جک دورسیمدیر عامل شرکت  اسکوئر – و توییتر – تنها به گفتن اینکه بیت کوین را دوست دارد بسنده نمی کند. او تمام تلاش خود را برای تحقق رویای خود مبنی بر تبدیل بیتکوین به پول جهانی اینترنت انجام می دهد.

در اواسط ماه جولای ، دورسی از راه اندازی TBD ، یک تجارت جدید با هدف تسهیل ایجاد خدمات مالی غیر متمرکز خبر داد. امروز او سرانجام فاش کرد که این بخش مسئول توسعه مبادله غیر متمرکز (DEX) خواهد بود.

جک دورسی اطلاعات بیشتری در مورد این پلتفرم فاش نکرد. بنابراین به احتمال زیاد هنوز در مرحله نظری است ، با این حال با توجه به ساخت عالی پلتفرم  CashApp ، این امکان وجود دارد که برخی از پیشرفت ها آنقدر پیچیده نباشند که انگار یک استارتاپ سعی در ایجاد یک محصول از ابتدا داشته باشد.

صرافی غیر متمرکز چیست؟

 صرافی های غیر متمرکز یا DEX ها، پلتفرم هایی هستند که به کاربران اجازه می دهند بدون نیاز به واسطه ، ارزهای دیجیتالی و توکن را مبادله کنند. به لطف کد پخته شده در قرارداد هوشمند ، همه چیز به صورت غیر متمرکز و خودکار انجام می شود.

به طور کلی ، مزایای آنها این است که آنها ناشناس هستند ، می توانند با هر نشانه ای سازگار با پروتکل بدون هیچگونه فرآیند تأیید ، یکپارچه شوند ، نیازی به KYC ندارند و با طراحی تعاملات جدید با قرارداد هوشمند ، امکان توسعه تجاری موازی را می دهند.

در مورد معایب ، عملیات کند و گران است زیرا هر معامله باید در یک بلوک استخراج شود و تعاملات قرارداد هوشمند با افزایش پیچیدگی گران می شود.

علاوه بر این ، مبادلات غیرمتمرکز به دلیل ماهیت عمومی کد آنها مستعد هک و سوء استفاده هستند. در صورت خرابی ، قربانیان (معامله گران) نمی توانند شخصی را پیدا کنند که پاسخگو باشد زیرا هیچ نهاد مرکزی مسئول خدمات نیست.

نمونه هایی از مبادلات غیر متمرکز عبارتند از Uniswap ، Sushiswap ، PancakeSwap ، Bancor ، Balancer ، و غیره. در مقابل ، از جمله مشهورترین صرافی های متمرکز Coinbase ، Binance ، Kraken ، Huobi ، FTX و سایر موارد هستند.

جک دورسی یک DEX مبتنی بر بیت کوین می خواهد ، و این به همان راحتی که به نظر می رسد نیست DEX ها به دلیل پیچیدگی خود بر روی بلاک چین های نسل دوم ساخته می شوند. بیت کوین یک بلاک چین نسل اول است زیرا فقط اجازه ارسال و دریافت توکن را می دهد.

اتریوم و Binance Smart Chain نسل دوم بلاک چین هستند زیرا ایجاد برنامه ها و قراردادهای هوشمند را امکان پذیر می کنند. یعنی ، آنها از برنامه نویسی معاملات پیچیده به عنوان Touring Complete پشتیبانی می کنند.

اما جک یک ماکسیمالیست بیت کوین است و به دنبال این است که DEX خود را اساساً به سمت ارز رمزنگاری شماره ۱ متمرکز کند.

اطلاعات زیادی در مورد چگونگی برنامه ریزی او برای رسیدن به هدف خود وجود ندارد. با این حال ، همانطور که مایک بروک ، مدیر کل TBD در Square نشان داد ، بسیاری از کد ها احتمالاً در RSK توسعه خواهند یافت. این راه حل لایه ۲ امکان اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین را فراهم می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید