دولت ایران به دنبال شناسایی مزارع غیرقانونی استخراج بیت کوین

گزارش های منابع خبری حاکی از آن هستند دولت جمهوری اسلامی ایران به دنبال کشف و شناسایی گروه هایی است که به صورت غیرقانونی و بدون اخذ مجوزهای لازم اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کرده اند و به شهروندانی که اطلاعات دقیق این گروه ها را فاش کرده و در اختیار دولت قرار دهند پاداش تعلق خواهد گرفت.

شرکت توزیع نیروی برق ایران به نام شرکت توانیر به کمک اطلاعاتی که از طرف مردم در اختیار آن ها قرار گرفت موفق شدند در حدود ۱۱۰۰ مزرعه یا اصطلاحا فارم استخراج ارزهای دیجیتال که بدون اخذ مجوزهای لازم فعالیت می کردند را تعطیل کند.

شرکت توانیر در آخرین اظهارات خود آورده است از آن جایی که برخی از این گروه های استخراج کننده از نیروی برق یارانه ای استفاده می کنند تغییر محسوسی در الگوی مصرف آن ها مشاهده نشده است. این شرکت اعلام کرده است که شناسایی و متوقف کردن فعالیت مزارع غیر قانونی استخراج صرفا با تکیه و استناد بر الگوی مصرفی مشترکین امکان پذیر نیست و از این رو شهروندان را ترغیب کرده است اطلاعات این گروه ها را در اختیار دولت قرار داده و پاداش دریافت کنند.

بر اساس گزارش های موجود شهروندانی که اطلاعات مفیدی را در اختیار دولت قرار داده و به شناسایی و دستگیری فارم های غیرقانونی استخراج کمک کنند در ازای همکاری و مشارکت با دولت از پاداش ده میلیون تومانی(معادل ۴۸۰ دلار) برخوردار خواهند شد.

دولت ایران اخیرا اعلام کرده است که به کارخانجات و مراکز بزرگ صنعتی اجازه فعالیت به عنوان استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را خواهد داد به شرط آنکه به هیچ عنوان از نیروی برق یارانه ای استفاده نکنند.

ماینرها بر اساس قوانین و مقررات جدیدی که در حوزه استخراج رمزارزها در ایران به تصویب رسیده است ملزم به افشای هویت و ارائه اطلاعات دقیق فعالیت خود به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشند.

از جمله این اطلاعات که ماینرها باید در اختیار وزارت قرار دهند می توان به سایز یا حجم مزرعه استخراج و همچنین نوع سخت افزار مورد استفاده آن ها اشاره کرد. این اطلاعات با هدف مبارزه با قاچاق کالا جمع آوری شده و شامل افراد و همچنین شرکت ها و سازمان ها می شود.

قابل توجه است ماینرهایی که بدون مجوز فعالیت دارند محکوم به پرداخت جریمه در محدوده ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار به ازای هر قطعه سخت افزاری می شوند و از طرفی جریمه اضافی ۲۰ هزار دلاری به ماینرهایی که از نیروی برق یارانه ای استفاده می کنند تعلق خواهد گرفت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در ماه می مجوز استخراج ارزهای دیجیتال را برای یکی از شرکت های فعال در حوزه ماین به نام iMiner صادر کرد که با استفاده از ۶۰۰۰ قطعه سخت افزاری به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های ایرانی در این حوزه شناخته می شود.

دولت ایران استخراج ارزهای دیجیتال را در جولای ۲۰۱۹ به عنوان یک فعالیت صنعتی و کاملا قانونی اعلام کرد و تاکنون بیش از ۱۰۰۰ مجوز فعالیت را در این زمینه صادر کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید