راجع به آلت کوین ها بیشتر بدونیم

 

آلت کوین به دارایی دیجیتال یا رم زارزی گفته می شود که پس از موفقیت بزرگترین رمزارز دنیای کریپتو – بیت کوین – به وجود آمده و راه اندازی شده اند.

تمامی آلت کوین ها با این هدف ظهور پیدا کرده اند که بتوانند به عنوان جایگزینی بهتر در مقایسه با بیت کوین به جامعه کریپتو معرفی شوند ولی قابل توجه است که هیچکدام از آن ها در به دست آوردن جایگاه رفیع بیت کوین به عنوان رتبه نخست در بازار ارزهای دیجیتال موفق نبوده اند.

عبارت آلت کوین از ترکیب دو واژه Alternative به معنای جایگزین و Coin به معنای سکه به وجود آمده است که مفهوم “سکه جایگزین” را تداعی می کند. عبارت آلت کوین شامل تمامی رمزارزهای بازار ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین می شود.

آمارها نشان می دهند که بیش از ۵۰۰۰ آلت کوین جدید در دنیای کریپتو تا اوایل سال ۲۰۲۰، خود را به جامعه ارزهای دیجیتال معرفی کرده اند.

آمارهای دریافتی از مرجع معتبر و مشهور کوین مارکت کپ(CoinMarketCap) که به اطلاعات کامل و دقیق مرتبط با ارزهای دیجیتال می پردازد نیز نشان می دهند که بیش از ۳۴ درصد از مجموع بازار ارزهای دیجیتال در مورخ فوریه سال ۲۰۲۰ به آلت کوین ها اختصاص یافته است.

فهم و درک بهتر آلت کوین ها

به طور کلی موفقیت بیت کوین به عنوان نخستین رمزارز صنعت کریپتو، راه را برای سایر پروژه های مرتبط با صنعت بلاکچین هموار کرده و این انگیزه را به آن ها داد تا رمزارز یا آلت کوین بومی و اختصاصی خود را به عنوان جایگزین بیت کوین به جامعه کریپتو معرفی کنند و همه آن ها از میان برداشتن محدودیت های مرتبط با کریپتو را هدف قرار داده اند ولی هیچیک از آن ها تاکنون نتوانسته اند بر قدرت و محبوبیت بی نظیر بیت کوین فائق آمده و از آن سبقت بگیرند.

بدیهی است که یک آلت کوین باید دارای مزیت های رقابتی بسیار قوی و شگفت انگیزی باشد تا بتواند با پادشاه ارزهای دیجیتال – بیت کوین – به رقابت بپردازد.

نکته مهمی که باید مدنظر قرار داده شود این است که بسیاری از آلت کوبن ها بر پایه و ساختار بیت کوین بنا نهاده شده اند. بنابراین ساختار اکثر آلت کوین ها همانند بیت کوین به صورت P2P یا کاربر به کاربر و بدون دخالت شخص ثالث بوده و همه آن ها در تلاش هستند تا بتوانند روش ها و راهکارهای آسان و ارزانی را برای انجام تراکنش ها در بستر اینترنت فراهم کنند. اگرچه آلت کوین ها ممکن است از بسیاری جهات با هم شباهت داشته باشند ولی تفاوت های محسوس قابل توجهی نیز در میان آن ها دیده می شود.

از طرفی اتریوم و ریپل به عنوان دو آلت کوین مشهو در بازار کریپتو شناخته می شوند که رتبه دوم و  سوم  را پس از بیت کوین از نظر حجم معاملات به خود اختصاص داده اند.

لازم به دکر است که آلت کوین ها بر اساس هدف و کارکردی که برای آن ها در نظر گرفته شده است به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند که از آن جمله می توان به آلت کوین های مبتنی بر عملیات ماین یا استخراج، آلت کوین های پایدار یا استِیبِل کوین ها، آلت کوین های مبتنی بر ارائه سهام و آلت کوین های مبتنی بر ارائه خدمات نوین اشاره کرد.

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید