راه اندازی بورس غیرمتمرکز در ونزوئلا برای مبارزه با تحریم ها

گزارش های منابع خبری حاکی از آن هستند که مقامات کشور ونزوئلا در حال تلاش برای محدود کردن اثرات تحریم های اقتصادی بر علیه این کشور هستند و ایده های نوین و جذابی را در این راستا به کار گرفته اند به طوری که به زودی بورس غیرمتمرکز سهام و اوراق بهادار در این کشور به راه خواهد افتاد که دارایی های سنتی مختلف را در بستر فناوری بلاکچین و در قالب توکن به فعالان بازار عرضه خواهد کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا در اوایل هفته جاری از تصویب پاره ای از قوانین و مقررات جدید مرتبط با صنعت کریپتو و  – ارزهای دیجیتال – خبر داده بود و خبر افتتاح و راه اندازی این بورس نوین بر پایه فناوری بلاکچین نیز پس از تصویب این مقررات منتشر شده است. قابل توجه است که مجموعه قوانینی به نام قانون مبارزه با موانع توسعه ملی و تضمین حقوق بشر در کشور ونزوئلا وجود دارد که شامل طرح و ایده های مختلفی برای عبور از تحریم هاست و یکی از مهمترین رویکردهای موجود در این قانون به استفاده بهینه از پتانسیل های جذاب فناوری بلاکچین و همچنین دنیای ارزهای دیجیتال مربوط می شود.

رئیس جمهور این کشور در ادامه اظهارات خود گفت :

“اجرا و پیاده سازی قانون ضد تحریم به عنوان نخستین پاسخ و عکس العمل در جهت مقابله با تحریم های موجود و همچنین در جهت قدرت بخشی به “پطروس” به عنوان ارز دیجیتال اختصاصی ونزوئلا و سایر رمزارزهای دیگر محسوب می شود تا بتوان از آن ها در تعاملات تجاری داخلی و خارجی استفاده کرد. بنابراین به زودی تمامی شهروندان مستقر در ونزوئلا می توانند از رمزارز اختصاصی دولت و همچنین سایر دارایی های دیجیتال در تبادلات تجاری خود بهره مند شوند.”

بورس غیرمتمرکز سهام و اوراق بهادار ونزوئلا به دنبال سخنرانی رئیس جمهور این کشور و تصویب قوانین جدید در اوایل این هفته راه اندازی شده است. این بورس نوین به تمامی شهروندان مستقر در ونزوئلا این امکان را می دهد تا بتوانند به خرید و فروش دارایی های سنتی مختلف به صورت دیجیتالی و توکنایز شده بپردازند. در مطالب مرتبط با راهنمای استفاده از خدمات این بورس آمده است که تمامی دارایی ها در بستر شبکه بلاکچین اتریوم و با استفاده از استاندارهای ERC-223 و ERC-721 توکنایز خواهند شد.

از طرفی در این بورس کاربرانی که از ارز فیات برای معاملات خرید و فروش خود استفاده می کنند ملزم به پرداخت هیچگونه کارمزدی نیستند و از طرف دیگر کاربرانی که از طریق رمزارزها یا ارزهای دیجیتال جایگزین اقدام به خرید کنند ملزم به پرداخت کارمزد به مبلغ ۰/۱ درصد خواهند بود.
گزارش شده است که این بورس در ابتدای فعالیت خود وارد یک دوره آزمایشی سه ماهه با سرپرستی اداره نظارت بر امنیت بازار بورس و اوراق بهادار خواهد بود و مجوز رسمی و دائمی فعالیت آن با عبور موفقیت آمیز از این دوره آزمایشی صادر خواهد شد.

در گزارش دولت ونزوئلا آمده است که این پلتفرم جدید اساسا یک بورس برای امور مالی غیرمتمرکز است که در بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال تحت عنوان دیفای شناخته می شود. از طرفی در این بورس نیز همانند سایر پلتفرم های مشهور دیفای از قراردادهای هوشمند مختلف استفاده می شود و از توکن های متنوعی پشتیبانی می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید