سرقت بیش از ۱۵۰ میلیون دلار از صرافی کو کوین(Kucoin)

منابع خبری گزارش می دهند که صرافی مشهور رمزارزی کو کوین(KuCoin) که به عنوان یکی از برجسته ترین صرافی های ارزهای دیجیتال در دنیای کریپتو از نظر حجم معاملات شناخته می شود در ساعات ابتدایی مورخ ۲۶ سپتامبر مورد حمله هکرها قرار گرفته است.

برخی از کاربران شبکه اجتماعی توییتر ساعاتی پس از انجام این حمله بزرگ در صفحات شخصی خود به آن اشاره کرده و اظهار داشتند که حجم بسیار قابل توجهی از رمزارز اتریوم به عنوان بزرگترین آلت کوین بازار کریپتو و همچنین توکن های مختلف ERC-20 از آدرس های کیف پول مرتبط با صرافی کو کوین برداشت شده است. داده های دریافتی از جستجوگر شبکه بلاکچین به نام Etherscan نشان می دهند که فقط در مدت زمان ۳۰ دقیقه، بیش از ۱۵۰ میلیون دلار در قالب رمزارز اتریوم از کیف پول های مختلف با نشان های Kucoin و Kucoin2 برداشت شده است.

از طرفی گزارش ها حاکی از آن هستند که کل دارایی های موجود در کیف پول های هدف به سرقت رفته اند. کاربران به سرعت تشخیص دادند که حمله هک انجام شده و این در حالی است که صرافی Kucoin هیچگونه عکس العملی تا ساعت ها پس از وقوع این حمله نداشت و پس از آن نیز جزئیات دقیقی را مطرح نکرده و اطلاعات شفافی را در اختیار کاربران خود قرار نمی داد.
در نهایت ادمین های شبکه های اجتماعی این صرافی پس از انتشار خبر حمله از طرف صرافی ادعا کردند که موجودی کاربران کاملا ایمن و محافظت شده است.

جزئیات حمله به صرافی Kucoin

این صرافی حوالی هفت ساعت پس از این حمله رسما اعلام کرد که مورد حمله هکرها قرار گرفته است. تیم فنی و امنیتی این صرافی پس از بررسی های به عمل آمده اعلام کردند که هکرها بخشی از دارایی های بیت کوین، توکن های ERC-20 و سایر توکن های موجود در کیف پول های داغ(متصل به اینترنت) این صرافی را به سرقت برده اند.

از طرفی هنوز آمار دقیقی راجع به میزان دارایی های به سرقت رفته از طرف صرافی Kucoin اعلام نشده است ولی تحلیل ها و آنالیزهای اختصاصی کاربران حاکی از آن هستند که بیش از ۱۰ میلیون دلار در قالب بیت کوین از آدرس های متعلق به این صرافی به سرقت رفته است. میزان تقریبی دارایی های به سررقت رفته در قالب اتریوم و سایر توکن های ERC-20 نیز در حدود ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

پرداخت خسارت به کاربران صرافی Kucoin

این صرافی در اطلاعیه اخیر خود آورده است تمامی کاربرانی که در جریان این حمله متضرر شده است تحت حمایت صندوق بیمه صرافی قرار می گیرند و دارایی های آن ها به کیف پول هایشان بازگردانده خواهد شد. مدیران این صرافی اعلام کردند که در حال بررسی دقیق علت حمله هستند و اطلاع رسانی لازم به کاربران را حتما پس از روشن شدن موضوع انجام خواهند داد.

تحلیلگران در حالی که هنوز علت های احتمالی این حمله در دست بررسی است به مزیت ها و نقاط قوت دیفای یا سیستم مالی غیرمتمرکز تاکید کرده اند. آن ها معتقدند که کاربران می توانند با تکیه بر صرافی های غیرمتمرکز همچون “یونی سواپ“(Uniswap) بر روی دارایی های دیجیتال خود تسلط کامل داشته باشند و در نتیجه از وقوع چنین حملاتی جلوگیری خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید