سرمایه در گردش بازار توکن های دیفای(DeFi)

آمارهای موجود در شبکه معاملاتی ارزهای دیجیتال یا رمزارزها در صرافی های مختلف نشان می دهد که میزان سرمایه هایی که در زمینه دیفای یا سیستم مالی غیرمتمرکز مسدود شده است در کمتر از دو ماه چهاربرابر شده است و این باعث بحث و اختلاف نظر میان تریدرها و سرمایه گذاران شده مبنی بر اینکه قیمت توکن های دیفای با یک موج حبابی روبرو شده اند.

داده های منتشر شده از طرف مرجع مشهور تحلیل داده به نام شرکت مِساری(Messari) در مورخ ۲۹ جولای حاکی از آن هستند که میزان کل مارکت کپ یا ارزش بازار موجود در بخش دیفای یا سیستم مالی غیرمتمرکز فقط معادل ۱/۵ درصد از کل ارزش بازار یا مارکت کپ بازار کریپتو می باشد.

داده های مرجع مساری نشان می دهند که مجموع ارزش بازار هر یک از پروژه های دیفای در حدود ۴/۱۲ میلیارد دلار می باشد که کمتر از ارزش بازار پنجمین رمزارز دنیای کریپتو – بیت کوین کش – می باشد.

از طرف دیگر یکی از تحلیلگران مشهور بازار کریپتو به نام رایان ویتکینز بر این باور است که توکن دوج دارای مارکت کپ یا ارزش بازار بیشتر در مقایسه با تمامی پروژه های دیفای به استثنای پروژه مِیکر می باشد.

رایان ویتکینز اعتقاد دارد علی رغم رشد سریع و غیرطبیعی توکن های دیفای و تحلیل بسیاری از کارشناسان مبنی بر وجود حباب در این بازار، حجم غیرقابل توجه مارکت کپ موجود در این حوزه نشان می دهد که دارای پتانسیل های زیادی برای رشد و توسعه است و می تواند از تخصیص سرمایه هایی که در بخش پروژه های بی فایده و ناموفق نسل اول ارزهای دیجیتال قرار گرفته اند برخوردار شده و در نتیجه مقدمات رشد و توسعه دیفای فراهم شود. وی ادامه داد:

“بخش دیفای نیازمند منابع مالی جدیدی برای رشد و توسعه نیست و همه آنچه به آن نیاز دارد عبارت است از تخصیص سرمایه هایی که در پروژه های ناموفق یا بی استفاده قرار گرفته اند.”

نکته قابل توجه دیگر آن است که داده های موسسه مساری فقط به مارکت کپ یا ارزش بازار توکن های مشهور و پرطرفدار حوزه دیفای اشاره دارد که از آن جمله می توان به توکن کامپوند(COMP) و بَلنسِر(BAL) اشاره کرد.

به طور کلی با توجه به سرمایه در گردش اندک برای هر دو توکن فوق و با توجه به ادعاهایی که مبنی بر ایجاد حباب در بازار توکن های دیفای وجود دارند، برخی از تحلیلگران و کارشناسان نسبت به رشد و توسعه سریع حوزه دیفای که توکن های آن اخیرا افزایش نرخ چشمگیری داشته است خوشبین نیستند و شک و تردید دارند.

دارایی های مسدود شده در بخش دیفای در حدود ۴ میلیارد دلار

رالی اخیر رمزارز بزرگ بیت کوین که از مرز ۱۱ هزار دلار نیز عبور کرد و همچنین خیزش قابل توجه اتریوم که برای اولین بار در طی ۱۲ ماه گذشته از مرز ۳۰۰ دلار نیز عبور کرد نتوانستند اشتیاق و انگیزه علاقمندان به توکن های دیفای را فروکش کنند.

قابل توجه است که ارزش دارایی های مسدود شده در بخش دیفای پس از عبور از یک میلیارد دلار در کمتر از دو ماه به رقمی نزدیک به ۴ میلیارد دلار رسیده است و سه توکن کامپوند(COMP)، بَلنسِر(BAL) و سینتِتیکس(SNX) از این نظر در رتبه های اول تا سوم قرار دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید