عزم جدی آمریکا برای غلبه بر چین و روسیه در زمینه بلاکچین

گزارش های منابع خبری مختلف حاکی از آن هستند که فناوری دفتر کل توزیع شده یا همان دیتابیس یا پایگاه داده غیرمتمرکز که قابلیت مدیریت غیرمتمرکز در آن فراهم شده و با حروف اختصاری DLT شناخته می شود به عنوان یکی از خلاقانه ترین فناوری های نسل حاضر به شمار می رود. فناوری بلاکچین که در واقع همان فناوری دفتر کل غیرمتمرکز است در حال حاضر در بسیاری از صنایع و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از طرف دیگر نگاه مجموعه قانونگذاران در کشورهای مختلف جهان به فناوری بلاکچین به گونه ای است که آن را به عنوان پیشتاز عرصه فناوری اطلاعات در آینده در نظر می گیرند.

قابل توجه است که شورای امنیت ملی کشور ایالات متحده آمریکا با حروف اختصاری NSC نیز در گزارش خبری اخیر خود آورده است که فناوری دفترکل توزیع شده یا بلاکچین را به عنوان یکی از حساس ترین و حیاتی ترین حوزه ها برای حفظ برتری آمریکا در مقایسه با ملت های پیشرو اعم از چین و روسیه از نظر فناوری اطلاعات می داند و قصد دارد تمهیدات لازم را برای پیشرفت جدی در این حوزه آغاز کند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز اخیرا اعلام کرده است که بلاکچین را به عنوان یکی از بیست فناوری حیاتی و نو ظهور در نظر می گیرد و باید تمامی اقدامات لازم برای غلبه و پیروزی در برابر چین از این منظر را به کار بگیرد چون کشور چین از نظر ابعاد مختلف پیشرفت در حوزه بلاکچین و پیاده سازی کاربردهای متنوع دفترکل توزیع شده از کشورهای پیشرو و موفق به شمار می رود.

استراتژی جدید شواری امنیت ایالات متحده آمریکا بر این مبنا استوار است که شرکت ها و سازمان های مربوطه باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا در زمینه سرمایه گذاری، توسعه، پذیرش و ارتقای فناوری های مهم و حیاتی از جمله بلاکچین پیشرو و ثابت قدم باشند. به طور کلی رگولاتورهای آمریکا قصد دارند علاوه بر بلاکچین در راستای پیشرفت جدی در زمینه های دیگر فناوری نیز گام بردارند که از جمله این زمینه ها می توان به هوش مصنوعی، علوم داده، محاسبات کوانتومی، فناوری بازدارنده توسعه سلاح های کشتار جمعی و همچین فناوری های فضایی اشاره کرد.

لازم به ذکر است که در گزارش این شورا فقط به فناوری بلاکچین به عنوان فناوری اصلی و اساسی اشاره شده و از طرفی فعلا هیچگونه نقشه راه یا برنامه دقیقی راجع به نحوه اجرا و پیاده سازی آن معرفی نشده است.

از طرفی بخش های مختلف دولت ایالات متحده آمریکا فرآیند سرمایه گذاری در زمینه بلاکچین را آغاز کرده اند. به عنوان مثال سازمان امور کشاورزی این کشور اخیرا پیشنهاد استفاده از فناوری بلاکچین و راهکارهای مبتنی بر دفترکل توزیع شده را برای ردیابی محصولات ارگانیک در سراسر زنجیره تامین محصولات را مطرح کرده است.

از طرف دیگر کشور چین نیز اخیرا موفقیت ها و پیشرفت های قابل توجهی را در زمینه فناوری بلاکچین و دفتر کل توزیع شده از خود به نمایش گذاشته است و از بخش خصوصی نیز دعوت به عمل آورده تا در این حوزه مشارکت فعال داشته باشد. این در حالی است که چین تقریبا آماده و مهیای راه اندازی رمزارز ملی خود با عنوان یوآن دیجیتال می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید