قرقیزستان به دنبال دریافت مالیات از ماینرها

گزارش های منابع خبری حاکی از آن هستند که مجلس کشور قرقیزستان در حال بررسی مقدمات و الزامات برای تهیه و تدوین قوانین و مقررات مربوط به وضع مالیات برای ماینرها یا استخراج کننده های ارزهای دیجیتال است که به عنوان اولین اقدام مقامات این کشور در حیطه قانونگذاری فعالیت های کریپتو شناخته می شود.

قانونگذاران در کشور قرقیزستان در حال بررسی لایحه ای مبنی بر وضع مالیات و ایجاد چارچوب قانونی برای فعالیت های مرتبط با ماین یا استخراج بیت کوین می باشند.

این لایحه که با عنوان اصلاح قانون مالیاتی این کشور در مجلس قرقیزستان مطرح شده است بر آن است تا درآمد دولت را با وضع الزامات مالیاتی برای فعالیت های ماینینگ افزایش دهد و علاوه بر این، تعاریف واضح و مشخصی را برای عبارت های “دارایی های مجازی” و “استخراج” در حوزه ارزهای رمزنگاری شده یا دیجیتال ارائه دهد.

قابل توجه است که استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداختی در کشور قرقیزستان در مورخ جولای ۲۰۱۴ کاملا ممنوع اعلام شد. در نتیجه در صورت تصویب شیوه نامه مالیاتی مذکور در مجلس قرقیزستان، می توان آن را به عنوان اولین قدم موثر در جهت آزادسازی استفاده از ارزهای دیجیتال از ناحیه دولت جمهوری قرقیزستان در نظر گرفت.

نحوه اعمال مالیات

در لایحه مطرح شده در مجلس جمهوری قزقیزستان پیشنهاد شده است که ماینرها ۱۵ درصد از سود حاصل از فروش ارزهای دیجیتالی که ماین یا استخراج کرده اند را به عنوان مالیات به دولت بپردازند.

این لایحه برای اولین بار در آگوست سال ۲۰۱۹ در مجلس قزقیزستان مطرح شد و پیش بینی می شود که می تواند رقم ۴/۲ میلیون دلار را به بودجه سالیانه ۱ میلیارد دلاری جمهوری قزقیزستان اضافه کند.

از طرفی لایحه دیگری راجع به نحوه محاسبه قیمت برق برای ماینرها یا استخراج کننده های ارزهای دیجیتال نیز در مجلس کشور قرقیزستان در دست بررسی است

به طوری که در دسامبر سال گذشته پیشنهاد شده است که ماینرها رقم ۰/۰۵ دلار را به ازای هر کیلووات در ساعت پرداخت کنند و این در حالی است که تعرفه عادی و رایج مصرف برق در کشور قرقیزستان برابر با ۰/۰۳۰ دلار به ازای هر کیلووات در ساعت می باشد. در نتیجه ماینرها باید در مقایسه با مردم عادی تا ۷۰درصد بیشتر، هزینه مصرف برق را بپردازند.

نگرانی های موجود

با این همه بسیاری از قانونگذاران در مجلس قرقیزستان در طی جلسه مورخ ۳ ژوئن راجع به این قوانین اظهار نگرانی کردند.
برخی از قانونگذاران بر این باورند که انجام فعالیت های ماین یا استخراج ارزهای دیجیتال در مقیاس گسترده و وسیع می تواند تاثیر منفی به روی ظرفیت محدود تولید برق در کشور قرقیزستان داشته باشد و این در حالی است که میزان واردات نیروی برق در این کشور در مقایسه با صادرات آن دوبرابر است.

ممنوعیت انجام هرگونه فعالیت ماین یا استخراج از ماه سپتامبر

دولت قرقیزستان روند توزیع نیروی برق به ۴۵ مزرعه ماین را در ماه سپتامبر متوقف کرد و مدعی شد که برق مصرفی این شرکت های ماین به میزان ۱۳۶ مگاوات از میزان برق مصرفی مجموع سه منطقه محلی به نام های ایسیک کول(Issyk-Kul)، طراز(Talas) و نارین(Naryn) فراتر رفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید