مشارکت هواداران در امور داخلی تیم های فوتبال بر پایه بلاکچین

گزارش های منابع خبری مختلف حاکی از آن هستند که هواداران یکی از تیم های فوتبال قبرس اخیرا در ترکیب و طرز قرارگیری بازیکنان در زمین فوتبال دخالت داشته اند و از طریق فناوری بلاکچین در چیدمان آن ها تصمیم گیری کرده اند. جالب اینجاست که تیم مورد نظر در این مسابقه پیروز میدان شده است و از این رو کارشناسان معتقدند که ظاهرا هواداران، اعضای تیم را بهتر می شناسند. بدین ترتیب نقش و جایگاه هواداران در تصمیم های مهم تیم وارد فصل تازه ای شده است به طوری که زمینه برای دخالت آن ها در امور داخلی تیم از جمله نوع ترکیب و آرایش بازیکنی و … از طریق فناوری بلاکچین و فرآیند رای گیری فراهم شده است.

تیم فوتبال آپولون لیماسون در کشور قبرس با استفاده از پلتفرم Socios.com که در زمینه توکن های هواداری فوتبال و دخالت هواداران در امور داخلی تیم فعالیت دارد موفق شده است در یک مسابقه دوستانه در برابر تیم آریس لیماسون پیروز میدان شود. قابل توجه است که این تیم با تکیه بر چینش و ترکیب انتخابی هواداران با نتیجه شش بر صفر حریف خود را پشت سر گذاشته است.

هواداران این تیم با خرید توکن های هواداری اختصاصی تیم آپولون لیماسون با نماد APL فرصت حضور در رای گیری ها و نظر سنجی های مختلف راجع به امور داخلی تیم از جمله نوع ترکیب بازیکنان را پیدا کرده اند. هواداران نوع آرایش بازیکنی و همچنین بازیکنان پست فوروارد یا خط حمله را انتخاب کرده اند. طیف وسیعی از هواداران ترکیب ۱-۳-۲-۴ را برای تیم آپولون انتخاب کرده اند و این بدان معناست که آن ها خواستار قرارگیری ۴ بازیکن در پست دفاع، ۲ بازیکن در پست هافبک دفاعی، ۳ بازیکن در پست هافبک تهاجمی و یک بازیکن در پست مهاجم بوده اند. قابل توجه است که سه بازیکن از نفراتی که هواداران انتخاب کرده اند موفق شده اند در این مسابقه دوستانه گل به ثمر برسانند.

مدیرعامل پلتفرم Socios.com با ابراز خرسندی بسیار از تعامل هواداران تیم آپولون قبرس با بازیکنان اظهار داشت که مدیریت دو جانبه مسئولان تیم و هواداران می تواند نتایج شکفت انگیزی را برای تیم های مختلف فوتبال به ارمغان آورد. وی در ادامه افزود:

“امروز مدیران تیم آپولون و پلتفرم Socios.com حقیقتا تاریخ ساز شدند. این نخستین مسابقه ای بود که در بستر فناوری بلاکچین و توکن های هواداری برگزار شد و بازیکنان موفق شدند در امور داخلی تیم از جمله ترکیب و چیدمان بازیکنان سهیم باشند. من به شدت افتخار می کنم که توانسته ام این اندازه از تعامل و مشارکت هواداران را برای تیم فوتبال آپولون به وجود آورم.”

آمارها نشان داده اند که قیمت توکن ویژه هواداری این تیم با عنوانAPL در طول برگزاری مسابقه تا ۱۳ درصد رشد داشته است به نظر می رسد تیم آپولون این روند را در پیش خواهند گرفت و امکان دخالت هواداران در ابعاد مختلف تیم را فراهم خواهند کرد.

سرمربی این تیم نیز از مشارکت هواداران ابراز خرسندی کرده و گفت :

“ما به عنوان یک باشگاه فوتبال تمایل به برقراری ارتباط با هواداران خود داریم و این فرصت را در اختیار آن ها قرار می دهیم تا بتوانند به من در پیشبرد اهداف تیم کمک کنند.”

پلتفرم Socios.com با تیم های مختلفی در سراسر جهان همکاری داشته است که از مشهورترین آن ها می توان به تیم های بارسلونا، پاری سن ژرمن و یوونتوس اشاره کرد. قابل توجه است که تمامی توکن های هواداری تیم بارسلونا با نماد BAR در کمتر از دو ساعت به فروش رفته است.