منظور از توکن ERC-20 چیست؟

ERC-20  به عنوان یک استاندارد شناخته می شود که شامل اصول، قواعد و مقرراتی است که یک توکن خاص باید برای شروع فعالیت در اکوسیستم و شبکه بلاکچین اتریوم از آن ها تبعیت و پیروی کند.

این استاندارد به عنوان یکی از پرکاربردترین پروتکل های موجود برای صدور توکن های جدید در شبکه بلاکچین اتریوم در سراسر جهان مطرح است. عبارت ERC-20 مخفف عبارت Ethereum Request For Comments می باشد و عدد ۲۰ نیز یک شناسه منحصربفرد است که این استاندارد را از سایر استانداردهای موجود متمایز می کند.

در حقیقت همانگونه که از پروتکل HTTP در شبکه اینترنت استفاده می شود، از پروتکل ERC-20 نیز برای توکن هایی استفاده می شود که قرار است به روی شبکه بلاکچین اتریوم پیاده سازی و اجرا شوند.

به زبان ساده تر اگر توابع و قوانین مشخصی را در توکن اختصاصی خود گنجانده باشید، شما مطابق با استاندارد ERC-20 می باشید و چنانچه توابع و الزامات ضروری را رعایت نکرده باشید، از استاندارد پیاده سازی توکن در شبکه اتریوم دور مانده اید.

از طرفی باید توجه داشت که توکن های ERC-20 همچون سایر دارایی های کریپتو و سرمایه های دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین و … قابلیت تبادل و خرید و فروش را دارند ولی بر خلاف این ارزهای دیجیتال، دارای شبکه بلاکچین اختصاصی خود نیستند. این توکن ها به عبارت دیگر بر پایه بلاکچین موجود اتریوم پایه گذاری می شوند ولی هر یک در تلاش هستند تا مزیت های جذاب و کاربردی متقاوتی را ارائه داده و در اختیار کاربر قرار دهند.

از طرفی به این نکته نیز باید توجه داشت که استاندارد ERC-20 بدون نقص و ایراد نیست و از این رو شبکه اتربوم به دنبال برقراری استاندارد جدیدی با عنوان ERC-223 برای رفع اینگونه نواقص می باشد.

مزیت های استاندارد ERC-20

قابل توجه است قبل از آنکه استاندارد توکن ERC-20 معرفی و شناخته شود، استارتاپ ها و اپلیکیشن های غیرمتمرکز(dAppها) از استانداردهای اختصاصی خود برای پیاده سازی و اجرای توکن های جدید استفاده می کردند.

زمانی که استاندارد ERC-20 به جامعه کریپتو و علاقمندان استفاده از شبکه اتریوم معرفی شد، اصول و قواعد پراکنده و متفاوت جای خود را به یک پروتکل واحد برای استفاده همه متقاضیان فعالسازی توکن های جدید داد.

تا الان باید متوجه شده باشید که راه اندازی یک دارایی دیجیتال با استاندارد ERC-20 در  یک پروژه با منبع باز همچون شبکه اتریوم تا چه اندازه می تواند آسان و بدون دغدغه خاصی باشد.

آنچه باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که هوشیار باشید و بدانید که هر دو دسته علاقمندان به فناوری و کلاهبرداران از همین فناوری و استاندارد برای فعالسازی توکن ها و جذب سرمایه در مراحل عرضه اولیه سکه(ICO) و … استفاده می کنند.

نکته دیگر این است که این دارایی ها فقط به عنوان یک توکن شناخته شده و همچون ارزهای دیجیتال رایج مثل بیت کوین و لایت کوین و … قابلیت استفاده در زندگی روزمره را ندارند. در حقیقت این توکن ها به عنوان توکن های کاربردی در اپلیکیشن یا dApp اختصاصی خود ارزش دارند و نمی توان در مراحل ابتدایی پیش بینی کرد که ارزش خاصی برای معامله در بازار کریپتو پیدا خواهند کرد یا خیر.

ممکن است شما دوست داشته باشید