نبض بازار در دست گاوها یا خرس ها؟

آمارهای موجود در نمودارهای مختلف بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال نشان می دهند که بیت کوین و بسیاری از آلت کوین های منتخب از سطوح مقاومت های پیش روی خود عبور کرده اند و ابن بدان معناست که گاوها به شدت در تلاش هستند تا بتوانند بار دیگر کنترل و نبض بازار را در دست گرفته و آن را به بازار گاوی تبدیل کنند.

از طرفی شرکت مشهور MicroStrategy که به عنوان یکی از شرکت های لیست شده در فهرست بازار معاملاتی نزدک محسوب می شود اخیرا اعلام کرده است تعداد ۱۶۷۹۶ بیت کوین را به دارایی های بیت کوین خود اضافه کرده و این در حالی است که تعداد بیت کوین های این شرکت تا پیش از این ۲۱۴۵۴ بیت کوین بوده است.

این بدان معناست که این شرکت در بازه زمانی کمتر از یک سال تعداد ۳۸۲۵۰ بیت کوین را به دارایی های خود افزوده است. قابل توجه که این شرکت به عنوان نخستین شرکت عمومی مطرح می شود که از استاندارد بیت کوین استفاده می کند. از طرفی انتظار می رود سایر شرکت ها نیز رویه این شرکت را دنبال کنند ولی احتمالا در سطوح بالاتری اقدام به خرید این رمزارز بزرگ خواهند کرد.

از طرف دیگر آقای جیم کرامر نیز به عنوان سرمایه گذار سرشناس آمریکایی اعلام کرده است که احتمالا یک درصد از تمام دارایی های خود را به بیت کوین اختصاص خواهد داد و بر این باور است که طلا در این مقطع زمانی به عنوان یک دارایی خطرناک و پر ریسک شناخته می شود. وی در آخرین مصاحبه خود با منابع خبری اظهار داشته است که در حال حاضر بیت کوین را در مقایسه با طلا گزینه بهتری برای سرمایه گذاری می داند و نگهداری طلا را تصمیمی پر ریسک معرفی کرده است.

در ادامه نمایی از عملکرد بیت کوین در بازه زمانی ۲۴ ساعت گذشته را برگرفته از وب سایت Coin360 مشاهده می کنید.

2815e3ccd5b19450ef65e3ffcbdfe7d2 - نبض بازار در دست گاوها یا خرس ها؟
از طرفی نویسنده کتاب مشهور “پدر ثروتمند پدر فقیر” به نام رابرت کیوساکی نیز در آخرین مصاحبه خود با منابع خبری ادعا کرده است که بیت کوین یکی از سه گزینه برتر برای سرمایه گذاری در بلند مدت محسوب می شود و هر فرد آینده نگری باید آن را در موجودی دارایی های خود داشته باشد.

به طور کلی تحلیلگران و کارشناسان بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال راجع به بازار صعودی و گاوی بیت کوین در دراز مدت هم عقیده هستند ولی رفتار بیت کوین در کوتاه مدت و آینده نزدیک چگونه خواهد بود؟

نرخ بیت کوین در مورخ ۱۵ سپتامبر از مرز میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه یعنی نرخ ۱۰۷۵۹ دلار فراتر رفت و در حال حاضر گاوها در تلاش هستند بتوانند این میانگین را در بالاتر از سطح مقاومتی ۱۱۰۰۰ دلار حفظ کنند. بدیهی است که هرچه نرخ از سطوح پایین تر فاصله گرفته و اوج بگیرد، خرس ها با چالش و مشکلات بیشتری برای احیای روند اصلاح یا کورکشن روبرو خواهند شد.

در ادامه نمایی از نمودار روزانه بیت کوین در برابر دلار آمریکا را برگرفته از وب سایت TradingView مشاهده می کنید.

2 - نبض بازار در دست گاوها یا خرس ها؟
از طرفی شاخص قدرت نسبی یا RSI نیز نشان می دهد که نبض بازار در اختیار گاوهاست و اگر بتوانند نرخ را به بالاتر از مرز ۱۱۷۰۰ دلار سوق دهند احتمال جهش سریع تا مرز ۱۲۴۶۰ دلار وجود خواهد داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید