نهنگ بازار ارزهای دیجیتال کیست و چگونه می تواند اثرگذار باشد؟

نهنگ ها چه کسانی هستند؟ در دنیای بیت کوین با دو نوع سرمایه گذاری قابل توجه مواجه هستیم که شامل سرمایه گذاران سازمانی و نهنگ ها می شوند.
به عنوان مثال می توان از شرکت گلدمن ساکس(Goldman Sachs) به عنوان یک سرمایه گذار سازمانی حوزه ارزهای دیجیتال یا رمزارزها نام برد که در زمینه کریپتو مخصوصا بیت کوین شهرت دارد.

از طرف دیگر افراد کلیدی و اثرگذار دیگری با عنوان نهنگ نیز در این بازار و جود دارند.
واژه استعاری نهنگ به افرادی اطلاق می شود که حجم عظیم و قابل توجهی از ارز دیجیتال مخصوصا بیت کوین را در اختیار داشته و در فواصل زمانی مختلف در بازار ظاهر می شوند.
مشهورترین نهنگ بازار کریپتو را احتمالا کسی ندیده و اگر هم دیده باشد، نشناخته است.
عنوان قدرتمندترین نهنگ بازار کریپتو به فرد یا گروهی با عنوان ساتوشی ناکاموتو تعلق می گیرد که سلطان ارزهای دیجیتال را ابداع کرده و اولین بیت کوین را در مورخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ از شبکه بیت کوین استخراج کردند.

از آنجایی که کیف پول های ذخیره سازی بیت کوین های ماین شده توسط وی قابل تشخیص است، تخمین زده می شود ناکاموتو به عنوان بزرگترین نهنگ بازار، صاحب حدود یک میلیون بیت کوین است، اگر چه موجودی دقیق او مشخص نیست.

بنابراین هر گونه فعالیتی از اکانت های این نهنگ، قطعا می تواند تاثیر شگرف و قابل توجهی در بازار کریپتو داشته باشد. از طرفی هویت دقیق وی نیز به عنوان بزرگترین نهنگ، هنوز مشخص نشده است.

از طرف دیگر می توان از برادران ثروتمند وینکلواس به نام های تریلور و کامرون(Tyler and Cameron) نام برد که با عنوان نهنگ در کانون توجه قرار گرفته اند.

این دو برادر در سال ۲۰۱۳ شکایتی را بر علیه مدیرعامل فیس بوک(مارک زاکربرگ) در مراجع قضایی آمریکا به راه انداختند مبنی بر اینکه ایده اولیه فیس بوک را از آن ها دزدیده است.

این پرونده قضایی در نهایت به نفع نهنگ های وینکلواس خاتمه یافت به طوری که ۱۱ میلیون دلار از فیس بوک خسارت گرفتند.
برادران وینکلواس توانستند ریسک لازم را به خرج دهند و این مبلغ را برای خرید بیت کوین صرف کردند که بزرگترین سرمایه گذاری بیت کوین تاکنون شناخته می شود.

لازم به ذکر است این دو برادر نهنگ در حال حاضر صاحب امتیاز صرافی ارزهای دیجیتال جمینی(Gemini) در دنیای کریپتو هستند که مورد توجه سرمایه گذاران سازمانی قرار گرفته است.
قابل توجه است که نهنگ ها همیشه به یک فرد یا افراد محدود خطاب نمی شود.
شرکت سرمایه گذاری مشهور پانترا کپیتال(Pantera Capita) که در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد را هم به عنوان نهنگ کریپتو می شناسند که اولین سرمایه گذار سازمانی بیت کوین در آمریکاست. گروه سرمایه گذاری فورترس(Fortress) نیز از دیگر نهنگ های سازمانی بازار شناخته می شود.
نهنگ ها می توانند متناسب با عملکرد خود تاثیر عمیق و قابل توجهی به روی بازار داشته و موج صعوی یا نزولی قیمت ها را به دست بگیرند.
زمانی که نهنگ ها اقدام به معامله می کنند، معمولا سرمایه های هنگفتی در بازار جابه جا می شود.
بدیهی است که این سفارش های عظیم خرید یا فروش یک نهنگ می تواند نوسانات شدیدی را به بازار تحمیل کند.
به عنوان مثال با خرید حجم قابل توجهی از یک دارایی دیجیتال خاص توسط یک نهنگ، قیمت آن روندی صعودی به خود خواهد گرفت چون نشانه هایی مبنی بر افزایش تقاضا به بازار القا می شود.
بنابراین، یک نهنگ می تواند در هر زمانی نبض بازار را در حد توان خود به دست بگیرد.

امین میکائیل زاده

ممکن است شما دوست داشته باشید