چاپ بی رویه اسکناس توسط فدرال رزرو و نگرانی های موجود

چاپ بی رویه اسکناس توسط فدرال رزرو و نگرانی های موجودآمارها نشان می دهند که میزان چاپ اسکناس توسط پرینترهای فدرال رزرو یا بانک مرکزی آمریکا به شدت زیاد شده و به سطح تمسخرآمیزی رسیده است و سوال مهمی که مطرح می شود این است که آیا این موج شدید چاپ اسکناس در آمریکا می تواند منجر به ایجاد تورم شود یا خیر؟

آقای دَن مورحِد به عنوان مدیرعامل موسسه مشهور سرمایه گذاری پانترا کپیتال در مورخ ۲۹ جولای به سرمایه گذاران این شرکت اعلام کرد که بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا اخیرا میزان باورنکردنی و تکان دهنده ای از اسکناس را برای مبارزه با تبعات اقتصادی بیماری ویروس کرونا یا کوید ۱۹ به چاپ رسانده است.

مورحِد بر این باور است که میزان اسکناس های دلاری که از طرف فدرال رزرو در ماه جولای به چاپ رسیده در مقایسه با میزان اسکناس هایی که در دو قرن گذشته و از زمان پیدایش این بانک چاپ شده بیشتر بوده است. وی ادامه داد:

“کسری بودجه ۸۶۴ میلیارد دلاری که ایالات متحده آمریکا در ماه گذشته با آن روبرو شد از مجموع بدهی های دولت آمریکا که از سال ۱۷۷۶ تا ۱۹۷۹ دچار آن شد بیشتر بوده است.”

این شخصیت مشهور در دنیای سرمایه گذاری اعتقاد دارد که رمزارز بزرگ بیت کوین می تواند راهکار مناسبی برای بحران اقتصادی ناشی از کرونا باشد.

مورحِد در ادامه اظهارات خود به تورم حاصل از چاپ بی رویه اسکناس به عنوان یکی از دلایل اصلی برای خروج از تعاملات اسکناس و ورود به دنیای معاملات بیت کوین اشاره می کند چون بر این باور است که میزان عرضه بیت کوین از ابتدا و از زمان پیدایش آن توسط ساتوشی ناکاموتو معین شده است و در نتیجه هیچگونه زمینه ای برای ایجاد تورم بیت کوینی وجود نخواهد داشت.

نرخ بهره فدرال رزرو به نزدیک به صفر می رسد

پیتر شِف(Peter Schiff) نیز به عنوان یکی از سرمایه گذاران مشهور جهان نگرانی خود نسبت به تاثیرات مخرب روند چاپ بی رویه اسکناس توسط بانک مرکزی آمریکا را ابراز کرده است. وی در اظهارات خود به گفته های رئیس فدرال رزرو به نام جروم اچ. پاول(Jerome Powell) اشاره می کند که گفته است ما از تمامی ظرفیت ها و امکانات خود برای چاپ اسکناس و مقابله با تبعات اقصادی ویروس کرونا استفاده خواهیم کرد، نرخ بهره بانکی را تقریبا به صفر می رسانیم و میزان خرید دارایی ها را به رقم ثابت ۱۲۰ میلیارد دلار در ماه سوق خواهیم داد.

پیتر شِف در اکانت توییتر خود گفت:

“به نظر می رسد ایالات متحده آمریکا با یکی از سخت ترین و بزرگترین دوره های تورمی خود در تاریخ جهان روبرو خواهد شد. من اعتقاد دارم فدرال رزرو با رویه ای که در پیش گرفته است اعتبار جهانی خود را از دست می دهد و اسکناس های آن دیگر ارزش قاره ای نخواهند داشت.”

آیا مصرف کنندگان نیز دچار این تورم خواهند شد؟

بسیاری از کارشناسان علی رغم نگرانی های عمیق و گسترده ای که راجع به تورم ناشی از چاپ بی رویه اسکناس توسط فدرال رزرو وجود دارد بر این باور هستند که قیمت های مصرف کننده برای مدتی وارد دوره ضد تورمی خواهد شد و این دقیقا همان اتفاقی است که این هفته در کشور استرالیا افتاد و آژانس خبری ABC اعلام کرد که قیمت های مصرف کننده در ژوئن به میزان ۹/۱ درصد کاهش داشته است که به عنوان یک رکورد ضد تورمی از جنگ کره تاکنون به شمار می رود.

ممکن است شما دوست داشته باشید