چه خواهد شد اگر ماینر های بیت کوین خاموش شوند؟

چه خواهد شد اگر ماینر های بیت کوین خاموش شوند؟

با توجه به اتفاقات اخیر و افت قیمت بیت کوین که البته بررسی دلایل آن هدف این مقاله نیست، اخباری مبتنی بر خاموش شدن تعدادی از دستگاه های ماینر پخش شده است، صرف نظر از اینکه چنین خبرهایی صحت دارند یا خیر، در این متن تلاش خواهد شد تا این پدیده به لحاظ ساختار و عملکرد شبکه بیت کوین بررسی گردد. انتظار می رود پس از مطالعه این مقاله قادر به درک میزان ارتباط خاموش شدن ماینر ها به قیمت بیت کوین باشید.

ماینر ها دستگاه های محاسبه گری هستند که به صورت اختصاصی برای انجام محاسبات ریاضی ضروری در شبکه بیت کوین تولید شده اند. این دستگاه ها با مصرف الکتریسیته، با دیگر دستگاه های موجود در شبکه بیت کوین در تولید بلوک بعدی اطلاعات به رقابت می پردازند، چرا که تولید کننده هر بلوک از اطلاعات جایزه‌ای که مختص این عمل است را به خود اختصاص خواهد داد. جایزه مذکور در زمان نگارش این مطلب ۱۲.۵  بیت کوین است.

 این دستگاه ها برای تولید هر بلوک اطلاعات بنا به ساختار آنها، باید Header هر بلوک اطلاعات را از یک تابع Hashing به نام SHA256  عبور داده و نتیجه آن را که یک رشته شامل اعداد و حروف به حجم ۲۵۶  بیت است با الگوی قابل پذیرش در شبکه مطابقت دهند، به این الگو که توسط شرایط فعلی شبکه بعد از هر ۲۰۱۶ بلوک اطلاعات به ماینر ها اعلام می گردد، سختی شبکه گفته می شود. ساختار شبکه بیت کوین به نحوی طراحی شده است که هر ده دقیقه یک بلوک اطلاعات به بلاکچین بیت کوین اضافه گردد.

با این اوصاف تولید ۲۰۱۶ بلوک اطلاعات به ازای هر بلوک ۱۰ دقیقه، حدود ۲ هفته زمان خواهد برد. پس از هر ۲۰۱۶ بلوک این زمان مجدداً بررسی خواهد شد، اگر مدت زمان صرف شده برای تولید این بلوک ها کمتر از دو هفته بوده باشد، میزان سختی شبکه به صورت اتوماتیک افزایش خواهد یافت و اگر میزان زمان مذکور بیشتر از دوهفته بوده باشد، سختی شبکه کاهش داده خواهد شد. به این عمل Difficulty Retargeting گفته می شود که با فرمول Time = ( (Difficulty) * (2^32) ) / (Hash Rate) محاسبه می گردد.

فاکتور زمان به دلیل ساختار عرضه سکه های بیت کوین توسط شبکه، باید ۱۰ دقیقه باقی بماند به همین دلیل میزان Hash Rate یا قدرت پردازش کل ماینر های فعال در شبکه بیت کوین، در هر دو هفته بررسی شده و میزان سختی جدید یا Difficulty  جدید در شبکه اعمال خواهد شد. این امر در میزان توزیع بیت کوین های  جدید، تعادل ایجاد خواهد کرد. حال اگر تعداد استخراج کننده ها یا ماینر های شبکه زیاد شود، در نتیجه آن قدرت پردازش در شبکه بیت کوین بالا می رود ( مخرج فرمول مذکور)  با زیاد شدن Hash Rate برای ثابت ماندن فاکتور زمان روی ۱۰ دقیقه باید سختی شبکه افزایش یابد.

بدین صورت پس از محاسبه سختی و الگوی جدید شبکه، به ماینر ها اعلام خواهد شد تا پس از محاسبه هش مربوط به هدر اطلاعات خود، آن را با الگوی شبکه  که به آن Target Hash  گفته می شود مطابقت دهند. هش محاسبه شده توسط ماینر ها باید عددی کوچکتر یا مساوی عدد الگوی ارائه شده توسط شبکه باشد به عنوان مثال اگر الگوی شبکه  که یک رشته شامل اعداد و حروف با حجم ۲۵۶ بیت است با ۱۹ صفر آغاز شود، ماینر ها باید هش مذکور را به گونه ای محاسبه نمایند که حداقل با ۱۹ صفر آغاز گردد یا به بیانی دیگر هش محاسبه شده باید از الگوی شبکه کوچکتر باشد. اولین ماینری که به این محاسبه دست یابد برنده این رقابت خواهد بود و جایزه  بیت کوینی را به خود اختصاص خواهد داد. به این عمل اثبات کار و به کل این پروسه استخراج گفته می شود.

حال در شرایط امروز با افت قیمت بیت کوین اگر ماینر های زیادی خاموش شوند و از توان پردازشی شبکه بکاهند، با توضیح ارائه شده بدیهی است که سختی شبکه کاهش خواهد یافت و تا ۲۰۱۶ بلوک بعد از آن سختی به گونه ای خواهد بود که سیستم کماکان ۱۲.۵ بیت کوین جدید در هر ۱۰ دقیقه به شبکه عرضه نماید. به بیان دیگر طراحی شبکه به گونه ایست که، چه سیستم های ماینر خاموش شوند و چه با تعداد زیاد به شبکه اضافه گردند میزان عرضه بیت کوین چندان تغییری نخواهد کرد فلذا از این جنبه تأثیری روی قیمت بیت کوین نخواهد گذاشت.

حال که با روال رفتاری سیستم بیت کوین در مواجهه با چنین اتفاقاتی آشنا شدیم به بررسی آمار واقعی شبکه در ۵ تاریخ زیر خواهیم پرداخت:
  1. ۲۶ ژوئن ۲۰۱۹ که قیمت بیت کوین در بالاترین نرخ یک سال گذشته بوده است.
  2. ۲۶ دسامبر ۲۰۱۹ که پایین ترین میزان توان محاسباتی شبکه در یک سال گذشته را داشته است.
  3. ۵ مارس ۲۰۲۰ که شبکه بیشترین توان محاسباتی در کل دوران داشته است.
  4. ۱۱ مارس ۲۰۲۰ که بیت کوین افت قیمتی بیش از ۳۰۰۰ دلار را تجربه کرده است.
  5. ۱۷ مارس ۲۰۲۰ که تاریخ نگارش این متن است.
تصویر مربوط به تغییرات قیمت بیت کوین. - چه خواهد شد اگر ماینر های بیت کوین خاموش شوند؟
تصویر مربوط به تغییرات قیمت بیت کوین
تصویر مربوط به تغییرات توان محاسباتی شبکه بیت کوین. - چه خواهد شد اگر ماینر های بیت کوین خاموش شوند؟
تصویر مربوط به تغییرات توان محاسباتی شبکه بیت کوین
تصویر مربوط به تغییرات سختی شبکه بیت کوین. - چه خواهد شد اگر ماینر های بیت کوین خاموش شوند؟
تصویر مربوط به تغییرات سختی شبکه بیت کوین
تصویر مربوط به تغییرات در شبکه بیت کوین - چه خواهد شد اگر ماینر های بیت کوین خاموش شوند؟
تصویر مربوط به تغییرات در شبکه بیت کوین.

با بررسی این نمودار ها هویداست که علیرغم افت قیمت بیت کوین در این مدت میزان Hash Rate شبکه تا ۵ مارس ۲۰۲۰ افزایشی بوده و به تبع آن سختی شبکه نیز سیر صعودی داشته است و افزایش Hash Rate به معنی افزایش میزان سرمایه گذاری در پردازش این شبکه نیز می باشد. به صورت کلی می توان دریافت عوامل تاثیر گذار روی شبکه و قیمت بیت کوین بیشتر از تنها یک فاکتور تعداد استخراج کنندگان موجود در شبکه است.

تصویر مربوط به تغییرات در شبکه بیت کوین. - چه خواهد شد اگر ماینر های بیت کوین خاموش شوند؟
تصویر مربوط به تغییرات در شبکه بیت کوین.

مجتبی عنایتی

ممکن است شما دوست داشته باشید