کیف پول رمزارزها

سلام. از زمان معرفی ارزهای دیجیتال و شروع فعالیت شبکه بیت کوین می شه گفت اولین جمله یا جرقه ای که مردم در مواجهه با رمزارزها به ذهنشون خطور می کنه اینه که اگه تصمیم به خرید دارایی های دیجیتال داشته باشن؛ کجا باید از اون ها نگهداری کنن؟ درسته که رمزارزهایی مثل بیت کوین و اتریوم و ریپل و … نوسان بالایی دارن ولی باید توجه داشت که خیلی خیلی بعیده یه روزی بخوان از بین برن و از طرفی پیش بینی خیلی از تریدرها و سرمایه گذارهای بزرگ اینه که ارزش رمزارزها تو دراز مدت کلی جهش خواهد داشت. بنابراین مردم زیادی روز به روز دارن بیشتر و بیشتر به این حوزه علاقمند می شن و دوست دارن هر چقدر هم کم تا حدودی صاحب دارایی های دیجیتال باشن ولی از طرفی هم نگران هستن و دنبال روش های ایمن و مطمئن برای نگهداری دارایی هاشون هستن.

امروز کیف پول های زیاد و متنوعی برای نگهداری دارایی های دیجیتال طراحی و ساخته شدن که هر کدوم نقاط ضعف و قوت مخصوص به خودشون رو دارن. مثلا بعضی از اون ها رمزارزهای زیادی به غیر از بیت کوین و اتریوم و ریپل و … پشتیبانی می کنن و بعضی ها شون از نظر امنیتی قوی هستن و کاربرها رو به سمت خودشون جذب کردن.

به طور کلی کیف پول های ارزهای دیجیتال به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم بندی می شن که با تنوع زیادی تو بازار موجود هستن. کیف پول های سخت افزاری که بهشون کیف پول های سرد هم گفته میشه از نظر امنیتی خیلی قوی هستن چون این کیف پول ها هیچ ارتباطی با شبکه اینترنت ندارن و کاربر خیالش راحته که هکر به هیچ عنوان نمی تونه به دارایی کیف پول حمله کنه و احتمال سرقت اون ها به صفر می رسه.

از طرفی کیف پول های آنلاین که اصطلاحا تو دنیای کریپتو و ارزهای دیجیتال بهشون کیف پول های داغ گفته می شه معمولا از طریق کامپیوتر، تلفن همراه، تبلت و … به شبکه اینترنت متصل هستن. اگرچه این کیف پول ها دارن به شدت مورد استفاده قرار می گیرن چون کاربری خیلی راحت و آسونی دارن و نیازی به خرج کردن پول برای خرید کیف پول سخت افزاری ندارن ولی در کل باید توجه داشت که این کیف پول ها همیشه در معرض خطر هک و سرقت قرار دارن. از طرفی معمولا از این کیف پول ها برای نگهداری حجم کمی از دارایی های دیجیتال استفاده می شه.

می تونید اون رو به حساب بانکی عادی تشبیه کنید که سرمایه ها و موجودی روزمره تون رو نگهداری می کنید ولی سرمایه های نقدی کلان شما معمولا تو حساب های ویژه بانکی قرار می گیره و معمولا اونارو جدا می کنید. کاربرهای دنیای کریپتو هم معمولا حجم چشمگیر و قابل توجهی از دارایی هاشون رو تو کیف پول های داغ نگه نمی دارن. یه نکته دیگه اینه که نگهداری رمزارزها تو صرافی های ارزهای دیجیتال با نگهداری رمزارزها تو کیف پول کاملا متفاوته چون حساب های کاربری تو صرافی ها از طرف صرافی برای کاربر ساخته می شن و در حقیقت کلید خصوصی تولید شده برای دارایی های کاربر تحت اختیار صاحب دارایی ها نیست و توسط پلتفرم یا صرافی مدیریت می شن.

از طرفی کیف پول های سخت افزاری یا سرد ممکنه تو شروع کار برای کاربر تا حدودی پیچیده باشه و نیاز به پرداخت هزینه داشته باشه ولی امنیتشون صد در صد تضمین شده ست و می شه با خیال راحت بهشون تکیه کرد. در حقیقت با استفاده از این کیف پول ها آدرس کیف پول کاربر و مخصوصا کلید خصوصی که خیلی محرمانه ست تو فضایی ذخیره می شه که هیچ ارتباطی به اینترنت ندارن. ما تو مقاله های بعدی به برندهای مختلف کیف پول همراه با ویژگی های مثبت و منفی اون ها می پردازیم تا بتونید با توجه به شرایط اختصاصی خودتون بهترین تصمیم رو برای انتخاب کیف پول مناسب بگیرین. منتظر مقاله های بعدی ما راجع به کیف پول رمزارزها باشین.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید