PoS یا اثبات سهام

مفهوم PoS یا اثبات سهام به نوع دیگری از روش های اجماع یا توافق برای تامین امنیت شبکه های بلاکچین اشاره دارد. در حقیقت اثبات سهام شیوه دیگری برای نحوه انتخاب افراد، گره ها یا نودهای تاییدکننده تراکنش ها در شبکه بلاکچین است.

در الگوریتم اثبات سهام، گره ها یا نودهای تاییدکننده بر اساس میزان کوین یا سرمایه ای که در شبکه بلاکچین مربوطه سپرده گذاری کرده اند برای تایید و اعتبارسنجی تراکنش ها و در نهایت افزودن یک بلوک تازه به زنجیره بلوک ها انتخاب می شوند.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار داده شود  این است که در فرآیند اثبات سهام بر خلاف الگوریتم اثبات کار هیچگونه نیازی برای خرید تجهیزات گران قیمت ماینینگ یا استخراج نیست چون ارزهای دیجیتال آن شبکه از قبل به بازار عرضه شده و روال کار کاملا با شبکه بلاکچین بیت کوین متفاوت است.

از طرف دیگر ماینرها یا استخراج کننده ها با استفاده از الگوریتم اثبات کار در شبکه بیت کوین از دو جهت متفاوت کسب سود می کنند که شامل پاداش شبکه بلاکچین بیت کوین و همچنین کارمزد مربوط به تراکنش ها است ولی در فرآیند اثبات سهام فقط کارمزد مربوط به تراکنش ها به گره های تاییدکننده تعلق خواهد گرفت.

در نتیجه افراد در فرآیند اثبات سهام می توانند با افزایش میزان مبلغ سپرده گذاری خود شانس انتخاب به عنوان گره تاییدکننده را افزایش دهند. از طرفی خطرات و ریسک های ذاتی موجود در شیوه اثبات سهام در مقایسه با روش اثبات کار بسیار کمتر است

چون اگر گره ای در شیوه اثبات سهام قصد هرگونه تقلب و سوء استفاده را داشته باشد به هیچ نفع و سودی نخواهد رسید و به جای سود دچار خسران و زیان خواهد شد.

فهم و درک بهتر فرآیند اثبات سهام

الگوریتم اجماع اثبات سهام به عنوان یک روش جایگزین برای فرآیند اثبات کار برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ توسط یکی از کاربران انجمن بیت کوین تاک(bitcointalk.org) و با هدف از میان برداشتن چالش ها و مشکلات اثبات کار مطرح گردید.

بدیهی است که فرآیند ماینینگ یا استخراج که یکی از ملزومات شیوه اثبات کار است نیازمند یک نیروی محاسباتی قدرتمند و عظیم است تا بتوان معماهای سخت و پیچیده ریاضی را حل کرد و به پاداش مورد نظر رسید.
از طرفی دستیابی به قدرت محاسباتی بالا نیز مستلزم مصرف نیروی برق بسیار زیادی است که هزینه ها را دوچندان می کند.

در سال ۲۰۱۵ پیش بینی شد که نیروی برق مورد نیاز برای انجام یک تراکنش بیت کوین با نیروی برق مصرفی ۱/۵۷ خانواده آمریکایی در روز برابری می کند.

از این رو ماینرها یا استخراج کننده ها معمولا باید پاداش های دریافتی از شبکه بیت کوین را بفروشند تا بتوانند قبوض برق را پرداخت کنند و آمار بالای فروش نیز می تواند منجر به کاهش قیمت بیت کوین شود.

از اینرو در فرآیند اثبات سهام تلاش شد تا شانس گره های حاضر در شبکه برای دریافت پاداش به روش دیگری افزایش یا کاهش داشته باشد. بدین ترتیب قدرت پردازشی یا محاسباتی در این فرآیند نقشی نداشته و این میزان کوین ها یا سرمایه های پس انداز شده است که گره های حاضر را برای تایید و اعتبارسنجی تراکنش ها اولویت بندی می کند.

به عبارتی در شیوه اثبات سهام به جای استفاده از انرژی برق برای پاسخگویی به معماهای سخت و پیچیده ریاضی اثبات کار، گره های تاییدکننده به تایید درصدی از تراکنش ها می شوند که با میزان دارایی آن ها ارتباط مستقیم دارد.

به عنوان مثال اگر فردی ۳ درصد از ارز دیجیتال مربوطه را در اختیار دارد از نظر تئوری مجاز به تایید فقط ۳درصد از بلوک ها خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید