PoW  یا اثبات کار

 

اثبات کار(Proof of Work) که با حروف اختصاری PoW نیز شناخته می شود، اولین الگوریتم اجماع یا توافق است که به منظور تامین امنیت در شبکه های بلاکچین مورد استفاده قرار گرفت. شبکه بلاکچین بیت کوین، نخستین شبکه ای بود که از فرآیند اثبات کار برای تامین امنیت و تایید تراکنش ها بهره گرفت.

در شبکه بلاکچین، از الگوریتم اثبات کار برای اعتبارسنجی سفارشات ارسالی به شبکه و همچنین تولید و افزودن بلوک های جدید به زنجیره استفاده می شود.

به عبارت دیگر، اشخاصی به نام ماینر یا استخراج کننده از مجموعه ای از دستگاه های مختلف با توان محاسباتی و پردازشی مختلف استفاده می کنند تا در شبکه با یکدیگر به رقابت پرداخته و پاداش تایید تراکنش ها و افزودن بلوک جدید را به خود اختصاص دهند.

کاربران در شبکه بلاکچین بیت کوین، دارایی های خود را در قالب ارزهای دیجیتال به یکدیگر ارسال می کنند. تمامی سفارشات دریافتی از کاربران به صورت مجموعه ای از تراکنش ها در شبکه غیرمتمرکز بلاکچین در داخل بلوک ها گرد هم می آیند.

بدیهی است که احتیاط لازم برای اعتبارسنجی سفارش های معتبر و بلوک ها باید به کار گرفته شود. مسئولیت این اعتبار سنجی بر عهده گره ها یا نودهایی به نام ماینر است و به این فرآیند اثبات کار یا PoW گفته می شود.

اصول کلی فرآیند اثبات کار به این صورت است که مجموعه ای از معماهای سخت و پیچیده ریاضی توسط ماینرها حل شده و تراکنش ها بدین ترتیب مورد اعتبارسنجی قرار می گیرند.

نکته دیگری که باید در ارتباط با اثبات کار مد نظر قرار داده شود این است که با گسترش شبکه، سختی شبکه یا سختی استخراج به مرور زمان بیشتر می شود. در حقیقت، دستگاه های پیشرفته تر با توان محاسباتی بالاتری باید برای حل کردن این معماهای پیچیده به کار گرفته شوند.

نحوه پیاده سازی الگوریتم اثبات کار در شبکه بلاکچین

ماینرها یا استخراج کننده ها معماها را حل کرده، بلوک جدید را تشکیل داده و  تراکنش ها را به تایید می رسانند. از طرفی میزان سختی و پیچیدگی معماها نیز به تعداد کاربران، قدرت فعلی و همچنین بار شبکه بستگی دارد.

به علاوه، هش هر بلوک حاوی هش بلوک قبلی در شبکه نیز می باشد که امنیت را به شدت تقویت کرده و از هر گونه تقلب و سوء استفاده جلوگیری خواهد شد.

موارد استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار

در حال حاضر از فرآیند اثبات کار در روند بسیاری از ارزهای دیجیتال استفاده می شود. مشهورترین کاربرد فرآیند اثبات کار در شبکه بیت کوین است. در حقیقت، این بیت کوین بود که مبنا و اساس استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار را پایه گذاری کرد. این الگوریتم، امکان تغییر سختی و پیچیدگی معماها را نیز بر اساس قدرت کلی شبکه فراهم می کند. از طرفی لازم به ذکر است که میانگین زمان تشکیل هر یک از بلوک ها در حدود ۱۰ دقیقه می باشد. رمزارزهای مبتنی بر بلاکچین همچون لایت کوین نیز سیستم مشابهی با بیت کوین را در پیش گرفته اند.

پروژه بزرگ دیگری که از الگوریتم اثبات کار استفاده می کند “اتریوم” است. قابل توجه است که از هر چهار پروژه بلاکچین در دنیای کریپتو، یکی از آن ها در بستر پلتفرم اتریوم اجرایی شده است و به جرات می توان گفت که طیف وسیعی از اپلیکیشن های بلاکچین نیز از مدل اجماع اثبات کار بهره گرفته اند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید